wtorek, 2 marca 2021

3 MARCA – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY

Międzynarodowy Dzień Pisarzy ustanowiony został w 1984 r. przez PEN Club – stowarzyszenie pisarzy założone w 1921 r. w Londynie, w celu promocji twórczości literackiej na świecie. Jest również pretekstem do przypominania o potrzebie wolności słowa, intelektualnej współpracy artystów pióra i wspieraniu rozwoju pisarskiej społeczności na całym świecie. Wszystkim pisarzom i pisarkom z okazji ich święta życzymy satysfakcji w pracy, nieustającej weny twórczej, sukcesów na literackiej niwie i gorącej wdzięczności czytelników za twórcze dokonania. Z okazji tego święta warto przypomnieć Polskich pisarzy, którzy zostali zauważeni i docenieni na świecie i zdobyli Literacką Nagrodę Nobla. Przypominamy również  o debiucie literackim Jakuba Miazgi „Absalon”. Jesteśmy dumni, że w naszej małej ojczyźnie dorastał młody pisarz, który poprzez swoją wrażliwość wnosi do literatury świeże spojrzenie na otaczające Go życie. Indywidualny styl Autora, ciekawe przemyślenia pozwalają na dłużej zatrzymać się w trakcie czytania i niejednokrotnie wrócić do pewnych spostrzeżeń Autora. 

 
Wypożyczalnia dla Dorosłych GBP we Frysztaku serdecznie zaprasza!!! Mile widziana wcześniejsza rezerwacja telefoniczna bądź www.biblioteka.frysztak.pl

Czytajmy zatem dla przyjemności, dla zdrowia... i dla pisarzy, którzy tworzą przecież z myślą
o czytelnikach.

W księgozbiorze biblioteki posiadamy książki z autografami pisarzy, które zostały pozyskane  na Targach Książki w Krakowie i w Rzeszowie, m.in. autografy: 

Noblistka - Olga Tokarczuk

Sławomir Mrożek

Małgorzata Kalicińska

Katarzyna Grochola

Andrzej Sapkowski

 Władysław Bartoszewski


Jacek Hugo-Bader


Wojciech Kuczok


Roma Ligocka


Joanna Papuzińska

Ludwik Jerzy Kern

Elżbieta Dzikowska


Katarzyna Bonda

Katarzyna Puzyńska

Karolina Wilczyńska
 

Edyta Świętek

Magdalena Kordel

Joanna Brodzik

Natalia Sońska

Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Polscy nobliści:

Henryk Sienkiewicz – Nagroda Nobla została mu przyznana w 1905 roku za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu oraz – jak podsumował jeden z jurorów – „rzadko spotykany geniusz, który wcielił
w siebie ducha narodu”. Nie sposób się nie zgodzić!

Władysław Reymont – zdobył tę nagrodę w 1924 roku za wybitną powieść Chłopi.

Czesław Miłosz – rok 1980 z pewnością należał do Miłosza.
Właśnie wtedy została mu przyznana Nagroda Nobla za całokształt pracy twórczej.
Docenione zostały zarówno wiersze pisarza, jak i jego proza.

Wisława Szymborska – w gronie polskich laureatów Nagrody Nobla znalazła się również kobieta. Wisława Szymborska została nagrodzona w 1996 roku za całokształt swojej pracy. Oczywiście nikogo taki wybór nie dziwił, a wielu znawców do dziś twierdzi, że to jedna z najbardziej zasłużonych nagród w dziedzinie literatury. A jaka jest Wasza opinia?

Olga Tokarczuk – 10 grudnia 2019 roku swoją Literacką Nagrodę Nobla otrzymała autorka takich książek, jak Prawiek i inne czasy czy Księgi Jakubowe.
Głównym powodem nagrodzenia polskiej pisarki była „narracyjna wyobraźnia, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.


0 komentarze:

Prześlij komentarz

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | GreenGeeks Review