Regionalia



Regionalia

Filmiki z przeszłości Frysztaka!

https://www.facebook.com/share/v/TuVjDVnwGNC6QTiF/

https://www.youtube.com/watch?v=sLYnRei7wAk – W pogodny dzień 1977

https://www.youtube.com/watch?v=kG2l0N0SXNA – W pogodny dzień 1976 ochrona przed pyłem radioaktywnym

https://www.youtube.com/watch?v=Xp8tQdAXZ5g – cz. 1 W pogodny dzień 1976 ochrona przed pyłem radioaktywnym

DAWNA FRYSZTACKA RODZINA

Bogdalscy i Natterowie


BOGDALSCY wspomnienie o rodzinie związanej w przeszłości        z Frysztakiem. 

Z Frysztakiem oraz Lublą w latach 1885-1930 związana była rodzina Bogdalskich. Obecnie, od prawie 100 lat, nikt z tej rodziny tu nie mieszka, ale na tutejszym cmentarzu znajdują się dwa rodzinne groby, a te miejscowości pozostają bliskie, nielicznym już, potomkom Czesława Bogdalskiego. 

Czesław Bogdalski (1852-1930) był nauczycielem i kierownikiem Szkoły Ludowej w Lubli od roku 1885 do przejścia na emeryturę    w roku 1913. Do Lubli przyjechał z żoną Wiktorią z domu Aszklar   i  synem Adamem z Lubatówki parafia Rogi, gdzie nauczał od 1878 roku. Wcześniej, przez dwa lata był praktykantem skarbowym w CK Starostwie w Jaśle. W Lubli na świat przyszły córki Emilia i Helena oraz urodzony w roku 1889 syn Henryk, który zmarł w wieku siedmiu miesięcy. Siedem dni po śmierci synka zmarła Wiktoria Bogdalska. Wdowiec z trójką małych dzieci ożenił się jeszcze w tym samym 1890 roku z Anną z d. Wnęk, bratanicą miejscowego proboszcza Wojciecha Wnęka, córką młynarza Ignacego, która stała się najlepszą matką dla sierot. Z tego małżeństwa urodziło się siedmioro dzieci: Stanisław (1892-1968), Marian (1895-1914), Zuzanna po mężu Kulesza (1897-1940), Zofia po mężu Kwaśniewska (1900-1947), Edward (1903-1903), Maria po mężu Czyżewska (1906-2002), Józef Tadeusz (1910-1974). 

Czesław Bogdalski był zaangażowany w działalność tworzących się kółek rolniczych. Wprowadzał nowe odmiany drzew owocowych, hodował róże. Przy szkole w Lubli założono sklep kółka rolniczego, który prowadziła jedna z córek. W Lubli rodzina mieszkała              w budynku szkoły. To lokum trzeba było opuścić po przejściu Czesława Bogdalskiego na emeryturę. Zamieszkali wówczas           w kupionym we Frysztaku domu przy obecnej ulicy księdza Blajera. Dom był położony nieco poniżej cmentarza, po tej samej stronie ulicy. Niżej, w drugim lub trzecim domu, mieszkał z rodziną dr med Wiktor Natter, burmistrz Frysztaka przez dwie lub trzy kadencje, współinicjator budowy figury św. Floriana. Jeszcze niżej był dom rodziny innego byłego burmistrza Frysztaka Karola Dukieta. Po II wojnie w tym domu mieszkały jego córki, jeśli dobrze pamiętam - Stanisława i Zofia - nauczycielka i urzędniczka pocztowa. Ten dom widziałam, a nawet odwiedziłam Panie Dukietówny z moją Mamą   w połowie lat 60-tych ub. wieku. Pamiętam, że dom miał ganek        i był w kolorze niebiesko-turkusowym. Nie wiem czy jeszcze stoi. Dom Bogdalskich obecnie nie istnieje, nie wiem od kiedy. 

W połowie lat 60- tych ub. wieku domu już nie było, a działka po nim była niezabudowana. Obraz domu utrwalony został na fotografii. Ten otoczony ogrodem dom miał charakter dworkowy, był rozłożysty, kryty gontem, malowany na biało, miał ganek, a przed wejściem rosły dwa wysokie świerki. 

Widok domu oraz charakterystykę jego mieszkańców opisuje wiersz napisany w latach okupacji przez wnuczkę Czesława, Zofię Kociubińską. Dzięki niemu dowiadujemy się m.in., że w preferansa  z gospodarzem grywali Ksiądz Wojciech Blajer i dr Wiktor Natter. wiersz i zdjęcia Mieszkając we Frysztaku, będący na emeryturze, Czesław Bogdalski podjął pracę nauczyciela w Pułankach, prawdopodobnie działał w miejscowym Towarzystwie Zaliczkowym. Według informacji z klepsydry był jego dyrektorem. W 1924 roku zmarła 57-letnia Anna Bogdalska. Dzieci stopniowo opuszczały dom. W 1927 roku z ojcem mieszkała jeszcze Zofia, nauczycielka   w Pułankach oraz dwoje najmłodszych Maria pracująca na poczcie jako telegrafistka i Józef Tadeusz - uczeń. Czesław Bogdalski zmarł w styczniu 1930 roku. W tym samym roku dom został sprzedany,     a mieszkający z ojcem Maria i Józef Tadeusz wyjechali do Polski centralnej. Zofia od około 2 lat pracowała jako nauczycielka            w Odrzykoniu. 

Czesław Bogdalski miał sporą gromadkę dzieci. Dwóch chłopców zmarło w niemowlęctwie. Trzej najstarsi po odbyciu początkowej nauki pod kierunkiem ojca, uczyli się w CK Gimnazjum im. króla Stanisława Łeszczyńskiego w Jaśle. Byli wyróżniającymi się uczniami. Świadectwo dojrzłości uzyskali - Adam w 1903, Stanisław w 1911, Marian w 1914 roku. 

ADAM (19.12.1884 -2.01.1904) - po maturze rozpoczął studia na wydziale prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był studentem 1-go kursu, gdy zmarł z powodu gruźlicy. STANISŁAW dr medycyny – urodzony w 1892 r. był najstarszym synem Czesława i Anny. Brał udział w obu wojnach światowych, ale szczęśliwie udało mu się oszczędzić życie, choć jak mówią źródła – sam się nie oszczędzał. Egzamin dojrzałości zdał z odznaczeniem w czerwcu 1911 r.             i rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od roku 1912 działał w Polskiej Drużynie Strzeleckiej (pseudonim Lubelski), a od 1913 r. w tajnej organizacji wojskowej. Po ukończeniu 7 trymestrów medycyny, w lipcu 1914 r.. został zmobilizowany do Armii Austriackiej. 

Walczył jako żołnierz sanitarny 22 pułku piechoty na froncie serbskim i włoskim. Był odznaczony złotym krzyżem zasługi z mieczami oraz medalami Czerwonego Krzyża – brązowym i honorowym II klasy. W maju 1917 r. został wzięty do niewoli.        W listopadzie 1918 r. wstąpił do Wojska Polskiego. Mianowany lekarzem batalionowym służył kolejno w Pułku Strzelców Lwowskich, Pułku im. Adama Mickiewicza, 50 Pułku Strzelców Syberyjskich i 40 pułku piechoty. Brał udział w walkach na froncie wschodnim i południowym. Zdemobilizowany, do Polski powrócił  w połowie 1920 r. Wg opinii swoich przełożonych w czasie działań wojennych odznaczył się odwagą, ofiarnością, sumiennym                 i sprawnym wykonywaniem swoich obowiązków, najpierw sanitariusza, później lekarza. Kapitan lekarz Stanisław Bogdalski odznaczony został Krzyżem Walecznych (1921), Brązowym Krzyżem Zasługi (1928) oraz Medalem Niepodległości (1931). Dyplom doktora medycyny uzyskał w 1923 roku na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. W tym samym roku poślubił Annę Natter, córkę Wiktora, również absolwentkę jasielskiego gimnazjum z rocznika 1918/19. Ordynował w kilku miejscowościach południowej Polski m.in. we Lwowie i Krakowie. We wrześniu 1939 r. został zmobilizowany i z frontem doszedł do Zamościa, gdzie kierował szpitalem wojennym. Następnie znalazł się w Zabierzowie  i pracował jako lekarz ogólnie praktykujący. Po okupacji osiadł na stałe w Krakowie. Od 1946 r. aż do śmierci był dyrektorem Szpitala im. Narutowicza. Prowadził jednocześnie oddział chirurgiczny. Aktywny zawodowo był do końca życia. Zmarł w marcu 1968 roku. 

W księdze pamiątkowej Stulecia Gimnazjum i Liceum im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle 1868-1968, Stanisław Proń, również uczeń gimnazjum, tak opisuje swojego młodszego kolegę: „W najbliższym sąsiedztwie naszego domu przy ul. Koralewskiego mieszkał „na stancji” przy ul. Widok kolega Stanisław Bogdalski (kl. I c). Tego zacnego kolegę cechowała dobroduszność oraz wrodzona koleżeńskość i uczynność. Ta właśnie uczynność jest do dnia dzisiejszego jego typową zaletą. Jako długoletni i zasłużony dyrektor Szpitala im. Gabriela Narutowicza w Krakowie jest chyba najbardziej klasycznym przykładem lekarzahumanisty w swoim podejściu do chorych. Przyswoił sobie klimat człowieczeństwa        w gimnazjum jasielskim i takim pozostał już do dnia dzisiejszego”. MARIAN - urodzony w Lubli 24.01.1895 r., maturę z wynikiem celującym zdał w czerwcu 1914 - roku wybuchu I Wojny Światowej. Był wyróżniającym się uczniem, aktywnie uczestniczącym w życiu szkoły - grał w szkolnym teatrze, działał w samorządzie i bibliotece uczniowskiej, wygłaszał wykłady naukowe. 

Jego młodszy kolega z gimnazjum - Romuald Pitera w swojej wspomnieniowej książce "Życie na wyrost" określa Mariana jako jednego z najzdolniejszych uczniów w szkole. Nie zdążył rozpocząć studiów. Wstąpił do Legionów Józefa Piłsudskiego i jako żołnierz 1 plutonu III kompanii, 6 batalionu 1 pułku piechoty poległ 18 listopada 1914 roku w krwawej bitwie pod Krzywopłotami, którą Marszałek Piłsudski nazwał polskimi Termopilami. Spoczywa we wspólnej mogile legionistów w Bydlinie gm. Klucze, a symbolicznie jest upamiętniony na nagrobku rodziców na cmentarzu we Frysztaku. Został pośmiertnie odznaczony Medalem Niepodległości przyznanym, Zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej i ogłoszonym w „Monitorze Polskim” Nr 296 z dnia 24.12.1931 r. 

W tym czasie nie żyli już rodzice Mariana, nikt z rodziny nie pozostał we Frysztaku i nie mógł odebrać zawiadomienia o tym zaszczytnym odznaczeniu. Dowiedziałam się o tym 72 lata później z dokumentów zgromadzonych w Centralnym Archiwum Wojskowym. We wniosku odznaczeniowym, wypełnionym w listopadzie 1931 r. przez Komisję VI batalionu I Brygady Legionów Polskich jest informacja, że do legionów wstąpił w sierpniu 1914 r., a do I Brygady wyruszył z kompanią strzelców z Rzeszowa, pod dowództwem Mariana Bolesławicza. Następnie przeszedł cały szlak bojowy VI batalionu uczestnicząc w niesłychanie uciążliwych marszach aż pod Dęblin, gdzie legioniści brali udział w dramatycznej bitwie pod Laskami. Opis okoliczności śmierci strzelca Mariana Bogdalskiego przedstawia dokument przechowywany w CAW, sporządzony bezpośrednio po bitwie. Zginął od strzału w czoło. Pozostały po nim dwa zdjęcia - w przedstawieniu szkolnym i czytającego - w domu we Frysztaku oraz kartka wysłana przez Mariana do Rodziców, do Frysztaka pocztą polową przed bitwą, Ostatnia i jedyna, jaką mam. 

ZUZANNA po mężu Kuleszyna urodzona 27.03.1897 w Lubli zmarła 9.11.1940 w Warszawie najprawdopodobniej ukończyła seminarium nauczycielskie i po uzyskaniu przez Polskę niepodległości wyjechała do Polski centralnej, uczyła w Szepietówce koło Wysokiego Mazowieckiego, była organizatorką życia kulturalnego i towarzyskiego, po zamążpójściu nie pracowała zawodowo, mieszkała z mężem w Warszawie, mąż Zygmunt Kulesza zajmował wysokie stanowisko w Państwowym Monopolu Tytoniowym, wspierała najmłodsze rodzeństwo po śmierci Rodziców. ZOFIA po mężu Kwaśniewska ur. 28.04.1900 w Lubli zmarła 10.01.1947 w Krakowie (cmentarz w Odrzykoniu) nauczycielka, podobnie jak ojciec i starsza siostra, uczyła w Pułankach, a następnie w Odrzykoniu nie wiem gdzie pobierała nauki przygotowując się do zawodu nauczycielskiego mąż - Stanisław Kwaśniewski, inżynier leśnik w Odrzykoniu, za działalność w AK aresztowany przez NKWD w 1944 r., skazany na śmierć, kary nie wykonano, przez 10 lat więziony w łagrach rejonu Workuty, do Polski powrócił w 1955 roku, 8 lat po śmierci żony Zofii (pochowany we Frysztaku) syn - Zbigniew, inżynier leśnik MARIA po mężu Czyżewska urodzona 25.05.1906 w Lubli zmarła 22.09.2002 w Warszawie urzędniczka pocztowa, kierowniczka poczty pracę na poczcie we Frysztaku rozpoczęła jako młoda dziewczyna zachęcona przez pracującą tam jedną z sióstr Dukiet, po sprzedaży domu rodzinnego przebywała krótko u siostry Zuzanny w Warszawie, gdzie gdzie odbyła praktykę w urzędzie pocztowym. Szybko się usamodzielniła. W 1931 roku otrzymała angaż w agencji pocztowej w Grębkowie, a wkrótce została kierowniczką Urzędu Pocztowego w Stoczku, k/Małkini. Po okupacji pracowała w kancelarii męża Rajmunda, komornika sądowego, prowadząc księgowość córka - Ewa po mężu Czerkas-Chodosowska, dr nauk medycznych, autorka tego opracowania oraz wspomnieniowego tekstu o rodzinie zamieszczonego w "Z przeszłości Frysztaka" 

JÓZEF TADEUSZ - TADEUSZ JÓZEF - Thaddeus urodzony 10.11.1910 w Lubli, zmarł 03.01.1974 w Auckland, Nowa Zelandia, gdzie mieszkał od 1951 roku po ukończeniu Szkoły Policji Państwowej w Mostach Wielkich pracował w Komendzie Głównej Policji w Warszawie, brał udział w kampanii wrześniowej, po klęsce przedostał się przez Rumunię do Francji, gdzie uczestniczył w walkach jako żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (NSZ), internowany w Szwajcarii, po zakończeniu działań wojennych przebywał przez kilka lat we Francji skąd wyemigrował do Nowej Zelandii z małżeństwa z Weroniką Kaletą miał troje dzieci - Ollie zam. Bartecki, mieszka w Perth Australia, Mark z czwórką dzieci i Anna - mieszkają w Nowej Zelandii. 

************ 

Obie najstarsze córki Czesława wyszły za mąż za nauczycieli szkół ludowych. Emilia za Jana Brożka, Helena za Józefa Wiśniowskiego. Ich córki kontynuowały zawód swoich ojców i dziadka. 

EMILIA (1886-1977) po mężu Brożkowa była matką czterech córek, które właściwie wychowywała sama, gdyż Jan Brożek, nauczyciel w Baryczce zmarł w 1915 roku, w dziewiątym roku małżeństwa. Pracowała jako urzędniczka oraz utalentowana krawcowa. Emilia     i jej córki spoczywają na frysztackim cmentarzu.

Anna (1908-1968) I voto Szumska, II voto Kwaśniewska nauczycielka - ukończyła Prywatne Seminarium Nauczycielskie      w Rzeszowie, uczyła w Konieczkowej i Rudzie Śląskiej, w czasie okupacji była łączniczką AK, po okupacji pracowała jako urzędniczka w Rzeszowie, po ślubie ze Stanisławem Kwaśniewskim mieszkała w Jaśle i tam zmarła, pochowana we Frysztaku uzdolniona muzycznie, w Konieczkowej utworzyła i prowadziła chór wiejski      i kościelny oraz kapelę. 

Klementyna (1909 -1982) /grób we Frysztaku/ księgowa, absolwentka Szkoły Handlowej w Jaśle naukę szkolną rozpoczęła w 1916 r. w Połomii, następnie uczyła się w Szkole Ludowej 4-klasowej we Frysztaku (zachowało się świadectwo promowania do kl. IV w r.1920) oraz Strzyżowie, chciała kontynuować tradycję rodzinną i w 1924 roku rozpoczęła naukę w Seminarium Nauczycielskim Żeńskim w Chełmie, jednak będąc na III kursie naukę z powodu choroby przerwała. W roku 1931 ukończyła 3-klasową Szkołę Handlową w Jaśle, po okupacji mieszkała z matką  w Rzeszowie, pracowała jako starsza księgowa w Wydz. Planowania, Prezydium Powiatowej Rady Narodowej Zofia po mężu Kociubińska (1911-1977) /grób we Frysztaku/ nauczycielka, księgowa naukę rozpoczęła w 1917 r., Szkolę Powszechną 7-klasową w Strzyżowie ukończyła w 1924 r., wybrała zawód nauczycielski, była absolwentką Seminarium Nauczycielskiego Żeńskiego             w Chełmie - po uzyskaniu dyplomu w r. 1930, pozostała we wschodniej Polsce - uczyła w Cycowie i Siedliszczach, po wojnie zamieszkała w Lublinie - ukończyła kursy księgowości i pracowała jako księgowa mąż dr Aleksander Kociubiński zaangażowany          w działania NSZ (Narodowe Siły Zbrojne), wyemigrował po II wojnie światowej do Niemiec /RFN/ małżeństwo bezdzietne autorka wiersza „Wspomnienie” 

Czesława urodzona 15.12.1913 w Baryczce - zmarła w 1927 roku była wtedy 13 letnią ładną dziewczynką, zdolną i dobrą uczennicą występowała w zespole artystycznym przyczyną śmierci w 13 rż. była grypa pochowana w grobie dziadków we Frysztaku 

HELENA po mężu Wiśniowska urodzona w 1988 r. w Lubli zmarła w 1950 r. w Rzeszowie, gdzie po śmierci męża - nauczyciela w Nowej Wsi Czudeckiej, mieszkała od 2 lat u siostry Emilii. Matka pięciorga dzieci. Synowie - Bronisław (1910 -1983), 

Juliusz (1919-1983) i Jerzy (1921-1972 ) nie kontynuowali zawodu nauczyciela. Nauczycielkami zostały córki: 

Zofia po mężu Szeliga (1913-1988) absolwentka Prywatnego Seminarium Nauczycielskiego w Rzeszowie, dyplom w 1932 r., mieszkała w Rogożnicy k/Rzeszowa Janina po mężu Urban (1915 -1976) absolwentka Seminarium Nauczycielskiego w Rzeszowie, nauczycielka w Babicy k/Rzeszowa po przedwczesnej śmierci męża sama wychowywała dwóch synów, którzy już nie żyją. 

 ********** 

Obecnie z licznej rodziny Czesława Bogdalskiego żyje czworo wnuków - troje na antypodach oraz ja, warszawianka dbająca o pamięć rodziny. W Nowej Zelandii i Australii żyje też sześcioro prawnuków. W Polsce, m.in. w Strzyżowie żyją też prawnuki            i praprawnuki Czesława z linii po Helenie Wiśniowskiej. 

Opracowała Ewa Czerkas-Chodosowska wnuczka Czesława Bogdalskiego Warszawa, w styczniu 2022 roku.   




Widok domu rodziny Bogdalskich we Frysztaku w 1930 r. przy obecnej ul. ks..Blajera i wspomnienie o nim napisane przez wnuczkę Czesława Bogdalskiego Zofię Kociubińską w 1940 roku.




NATTEROWIE wspomnienie o DAWNEJ FRYSZTACKIEJ RODZINIE

Dr Wiktor Ludwik Natter mieszkał we Frysztaka na przełomie XIX   i XX wieku. Był burmistrzem miasta, tu praktykował jako lekarz, pełnił obowiązki lekarza powiatowego I był znany jako działacz społeczny. W 2019 roku, 1 lipca minęła 90. rocznica jego śmierci. Niewiele o Nim wiadomo. Prawdopodobnie nie zachowały się Jego fotografie i nikt z rodziny nie żyje. Natterowie od dawna nie mieszkają we Frysztaku. Po burmistrzu, doktorze Natterze pozostały jednak materialne ślady - znana wszystkim, stojąca na rynku wyrzeźbiona w kamieniu figura strzegącego przed pożarami św. Floriana – patrona strażaków i hutników. Figura powstała z dobrowolnych składek ludności, za staraniem burmistrzów dr Wiktora Nattera, mgr farmacji Jana Zaniewskiego i Władysława Samolewicza w 1901 r., jedenaście lat po ogromnym pożarze Frysztaka, który miał miejsce 4 maja 1890 roku. Spłonęło wówczas 46 domów. Na frysztackim cmentarzu - w górnej jego części, nieopodal grobu ks. Wojciecha Blajera - znajduje się wspólny grób dr Wiktora Nattera i jego żony Franciszki z domu Woś (1867-1918) oraz ich wnuczki Krystyny Klimkówny. Nr grobu - 1979. Na dużym nagrobku z piaskowca napis informujący o tym, że leży tu burmistrz Frysztaka jest prawie niewidoczny, grób jest bardzo zaniedbany,       a pomnik wymaga pilnej renowacji/.




Grób rodziny Natterów we Frysztaku - stan z około 2015 r.

 
Informacje o burmistrzu, doktorze Wiktorze Natterze zebrałam przede wszystkim w Internecie. Urodził się w Krakowie 29 czerwca 1858 roku. Był wyznania rzymskokatolickiego, narodowości polskiej, obywatelstwa austriackiego. Ojciec Antoni - urzędnik kolejowy, matka Katarzyna z domu Błaszkowska, byli mieszkańcami Krakowa. Wiktor miał starsze rodzeństro. O dwojgu wiemy –brat Jan Józef urodził się 17.02. 1856 roku , a dwudziestotrzyletnia Aniela Olimpia w 1877 r. poślubiła w Krakowie Franciszka Jastrzębiec Mietelskigo.

Wiktor Natter uczęszczał do Szkoły Głównej Wzorowej w Krakowie (w 1868 był uczniem kl. III). Świadectwo dojrzałości uzyskał w Gimnazjum św. Anny w Krakowie 21 IX 1880. 

Wydział Lekarski Uniwersytetu Jagiellońskiego ukończył w roku 1886. Po dyplomie, zanim osiadł we Frysztaku, praktykował            w Krakowie i prawdopodobnie w Sokołowie w powiecie kolbuszowskim.

Ożenił się z urodzoną w 1867 roku Franciszką z domu Woś córką Marcina i Marii z Walkiewiczów. W styczniu 1890 roku urodził się w Krakowie ich najstarszy syn Felicjan Stanisław, który używał później drugiego imienia.. Do Frysztaka rodzina Natterów sprowadziła się w 1891 roku. Zamieszkali przy obecnej ul. ks. Blajera, poniżej cmentarza, po tej samej stronie. Tu Wiktor Natter praktykował jako lekarz. Przez wiele lat w okresie 1897-1912 pełnił obowiązki burmistrza. Udzielał się społecznie. W latach 1906-1913 był Delegatem Rady Powiatowej do Rady Szkolnej Okręgowej,       w roku 1913 został Przewodniczącym Związku Galicyjskiego Lekarzy Okręgowych we Lwowie, a w 1914 członkiem Rady Powiatowej w Jaśle.

Wspominany jest w wydanym w 2019 roku “Przewodniku” po Strzyżowie na przełomie XIX I XX wieku.

Wcześnie owdowiał. Franciszka Natterowa zmarła we Frysztaku w 1918 roku w wieku 51 lat. Najmłodsza córka Anna miała wtedy 15 lat. Nie wiadomo jaki Wiktor Natter był prywatnie - jak spędzał wolny czas i co lubił. Wiem jedynie, że razem z ks. Wojciechem Blajerem i Czesławem Bogdalskim - mieszkającym po sąsiedzku nauczycielem, emerytowanym kierownikiem szkoły ludowej w Lubli grywał w preferansa, popularną wówczas grę w karty.


Wiktor Natter zmarł w Krakowie 1.07.1929 roku, pochowany został we Frysztaku. Informuje o tym zamieszczona poniżej klepsydra.

Charakterystykę Wiktora Nattera jako lekarza i społecznika zawiera wspomnienie pośmiertne zamieszczone w wydawanym w Warszawie dwutygodniku Nowiny Społeczno-Lekarskie, rocznik III, nr 16 z 15 sierpnia 1929 r., str. 280, które przytaczam w całości zachowując oryginalną pisownię:

"Z karty żałobnej - Ś.P. Dr Wiktor Natter,

 Dnia 1 lipca br. zmarł w Krakowie po ciężkiej chorobie i operacji Dr Wiktor Natter lekarz kolejowy, okręgowy i sądowy w Frysztaku nad Wisłokiem. Zmarły jako lekarz o głębokiej wiedzy fachowej pełnił z całem zaparciem się gorliwie obowiązki lekarskie i w cichej ciągłej pracy na prowincji zyskał sobie zaufanie u ludności okolicznej i władz przełożonych. Był On pierwszym inicjatorem i założycielem Związku lekarzy okręgowych galicyjskich dziś małopolskich i przez bardzo długie lata zabiegał jako przewodniczący z niżej podpisanym jako sekretarzem Związku lek. okręg. o polepszenie bytu lekarzy okręgowych, o ich emerytury i emerytury dla wdów i sierot po lekarzach okręgowych, najpierw w Sejmie galicyjskim, a potem       u naszych władz centralnych w Warszawie. Sprawie tej poświęcił większą część życia swojego, to też Związek lek. okręg. w dowód uznania i wdzięczności ufundował Mu cegiełkę wawelską i otaczał Go czcią i uznaniem. W ostatnich latach skutkiem ciężkiej i wytężonej pracy zapadł na zdrowiu, a choć zawsze pozostawał w kontakcie ze Związkiem lek. okręg. usunął się od przewodnictwa      a stanowisko to Związek lek. okręg. powierzył Drowi Ignacemu Bielskiemu. Nareszcie podczas czynności urzędowych uległ wypadkowi złamania kości ramieniowej, a potem dołączył się nowotwór, który operowano ale wyniszczony organizm nie wytrzymał i wśród cierpień zmarł. Zmarły pozostawił trzy córki zamężne i dwóch synów. Zmarły prócz tego piastując godność burmistrza miasteczka Frysztaka pozostawił szczery żal szerokich mas ludności i kolegów, którzy Go mieli sposobność bliżej poznać. Ubył jeden z grona cichych i zasłużonych pracowników na niwie społecznej i społeczno-lekarskiej. Cześć Jego pamięci.

Za prezyd. Związku lek. okręg. Dr Ignacy Bielecki przewodniczący, Dr Józef Bednarski sekretarz. 

Alwernia (Małopolska) 30 lipca 1929 r." 

Wiktor i Franciszka Natterowie mieli pięcioro dzieci. Najstarszy syn – Stanisław (ochrzczony jako Felicjan Stanisław) urodził się 24 stycznia 1890 roku w Krakowie. Troje urodziło się we Frysztaku: Adam w 1891, Zofia 14.07.1895, Anna 24.08.1899. Nie znam miejsca i daty urodzenia Mieczysławy, nauczycielki szkoły czteroklasowej we Frysztaku. która tu w 1914 roku poślubiła Władysława Klimka. Ich córka Krystyna zmarła we Frysztaku         w 1918 r i jest pochowana w grobie dziadków.

                                                     Siostry Natter od lewej Zofia (Gruszecka) i Anna (Bogdalska)

Zofia po mężu Gruszecka była dentystką, praktykowała w Krakowie. Zmarła 2.03.1980 roku. Jej jedyna córka Barbara urodzona 23.04.1929, po mężu Wajdowa kontynuowała zawód matki, mieszkała w Krakowie, gdzie zmarła 12.02.2004 roku. Najmłodsza Anna ukończyła w 1919 roku Gimnazjum im króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle. W 1923 r. poślubiła w Pszczynie sąsiada z Frysztaka dr med. Stanisława Bogdalskiego. 

Po okupacji niemieckiej mieszkali w Krakowie, gdzie Stanisław był dyrektorem Szpitala im. Narutowicza oraz ordynatorem oddziału chirurgicznego. Dzieci nie mieli. Anna zmarła 7.03.1973 roku.

 

                                Anna z Natterów Bogdalska


Od lewej: Zofia Natter, Stanisław Bogdalski, 

Maria Bogdalska 1930 r. 


Najstarszy syn Wiktora Nattera - Stanisław (wg aktu urodzenia Felicjan Stanisław) urodził się 24 stycznia 1890 roku w Krakowie ale dorastał we Frysztaku. Praktyki aptekarskie, wymagane przez austriackie prawo do wstąpienia na studia farmaceutyczne, odbył w aptekach krakowskich. W 1910 roku wstąpił na studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, ukończył je po przepisowych dwóch latach i 12 lipca 1912 uzyskał dyplom magistra farmacji. Następnie, wg ówczesnego zwyczaju rozpoczął wędrówkę po aptekach Galicji i Królestwa Kongresowego. Pracował m.in. w Busku, Narolu, Strzyżowie i Frysztaku - w aptece "Pod Aniołem", którą przez rok kierował samodzielnie w czasie nieobecności prowadzącego ją mgr Romana Zasielskiego. W roku 1919 odpowiedział na zamieszczone na łamach „Kroniki Farmaceutycznej” ogłoszenie i objął zarząd apteki „Pod Świętym Szymonem” w Lipnicy Murowanej. Tu w roku 1921 poślubił, właścielkę apteki, wdowę po poprzednim aptekarzu, Paulinę Piątkową, a apteka stała się własnością córek żony - Marii i Kazimiery. W roku 1935 Stanisław odkupił aptekę od swych przybranych córek. Obowiązki aptekarza wypełniał wzorowo, stale dokształcał się, zgromadził pokaźną fachową bibliotekę. prowadził badania naukowe, opublikował wiele prac na łamach czasopism farmaceutycznych. Działał społecznie, przekazywał pokaźne kwoty m.in. na cele związane z rozwojem farmacji. Po nacjonalizacji aptek nadal pracował - jako kierownik apteki. Zmarł bezpotomnie 10 stycznia 1956 roku mając niespełna 66 lat. Pamięć o magistrze Stanisławie Natterze przetrwała w Lipnicy przez długie lata.

Opracowała Ewa Czerkas-Chodosowska, wnuczka Czesława Bogdalskiego Warszawa, 11.03.2022r.


Zapraszamy do korzystania z księgozbioru regionalnego!

BIOGRAFIA:

  •  Bajbor Zbigniew, Zapiski osobiste, Brzezia Łąka (2014)
  •  Basak Waldemar, Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie, Wydanie II, Krosno 2010
  •  Koś Kazimierz, Oczymi chłopskiego dziecka i konsula generalnego, Rzeszów 2016
  •  Krysik Izabela, Mistrz Właduńcio : Władysław Niepkój 1905-1985
  •  Ks. płk Józef Panaś: kapelan, żołnierz, ludowiec, polityk, Krosno 2019
  •  Odrzykoński słownik biograficzny. osoby zwiazane z Odrzykoniem, Odrzykoń 2021
  •  Pomprowicz Stanisław, Biografie AK-owców: Armia Krajowa obwód Krosno: na znak pamięci,     Krosno 2011
  •  Potocka Anna Stanislawa, Mój pamiętnik, Krosno 2021
  •  Siewierski Józef, Moje Życie w Rzeszowskiej Ojczyźnie, Lublin 2000
  •  Z Godowej w świat, Strzyżów 2006
  •  Ziobro Kazimierz, Osierocone szczęście. Moje życie na Podlesiu, Nowa Wieś - Czudec 2022
  •  Żuchowski Adam, Ze szczytu w doliny, Rzeszów 2016
  •  Żuchowski Adam, Dalej niż daleko, Rzeszów 2015


GEOGRAFIA:

  •  Album gmin. Województwo Podkarpackie, Gorlice 2003
  •  Bańkosz Robert, Sanok. Przewodnik, Rzeszów 2008
  •  Bata Artur, Frysztak, Krosno 1997
  •  Bata Artur,Wielopole Skrzyńskie gmina i okolice, Krosno 1997
  •  Bata Artur, W Strzyżowie i na Pogórzu, Krosno 1996
  •  Bliskie podróże, Frysztak 2019
  •  Bogaczyk Agnieszka, Beskid Niski, Krosno 2012
  •  Bogaczyk Agnieszka, Gmina Czudec, Krosno 2012
  •  Bogaczyk Agnieszka, W gminie Wiśniowa, Krosno 2002
  •  Chuchla Antoni, Mazur Dawid, Niebylec wczoraj i dziś - po 10 latach, niebylec - Rzeszów 2020
  •  Drążek Zbigniew, Rzeszów, Rzeszów 1983
  •  Ekomuzea na Podkarpaciu, Rzeszów 2001
  •  Fąfara Jerzy, Gmina Wiśniowa. Przewodnik, Rzeszów 2013
  •  Frysztackie nastroje na turystyczne przeboje, Krosno (1999)
  •  Frysztak i okolice. Przewodnik, Rzeszów 2010
  •  Gawlik Jarosław, Osobliwości Huculszczyzny, Rzeszów 2005
  •  Gmina Frysztak, Rzeszów 2004
  •  Gmina Niebylec, Krosno 2012
  •  Gucman Krzysztof, Spaceren po ... Rzeszowie, Skrzeszew - Warszawa 2019
  •  Hennig Władysław, Rzeszów 2010
  •  Kłos Stanisław, Leksykon osobliwości krajoznawczych Podkarpacia, Rzeszów 2017
  •  Kłos Stanisław, Rzeszów, Rzeszów 2003
  •  Kłos Stanisław, Rzeszów i okolice. Przewodnik, Warszawa 1979
  •  Kłos Stanisław, Podkarpackie, Olszanica 2005
  •  Kobojek Elzbieta, Przewodnik weekendowy po Polsce, Bielsko-Biała 2018
  •  Kryciński Stanisław, Bieszczady, Rzeszów 2014
  •  Kubit Robert, Rowerem po Czarnorzecko – Strzyżowskim Parku Krajobrazowym, Krosno 1998
  •  Lawera Hanna, Powiat strzyżowski, Krosno 2001
  •  Lodzińska Ewa, Podkarpackie, przewodnik + atlas, Warszawa cop. 2012
  •  Marczewska Kasia i Maciej, Ruszaj w Bieszczady. Twój przewodnik na 2 tygodnie w  Bieszczadach, Pępowo 2019
  •  Marszałek Edward, Lutek co miał szałas na Połoninie, Krosno 2020
  •  Marszałek Edward, Podkarpackie ballady o drzewach, Rzeszów (2011)
  •  Marszałek Edward, Skarby podkarpackich lasów, Krosno 2011
  •  Matela Leszek, Świętokrzyskie i Podkarpackie miejsca mocy. Przewodnik inny niz wszystkie, Katowice 2022
  •  Michalak Janusz, Na bieszczadzkich połoninach, Krosno 1997
  •  Miejscowości powiatu strzyżowskiego, Strzyżów 2018
  •  Nowak Paweł, Drogi i bezdroża północnego Podkarpacia na rowerze; przewodnik, Rzeszów cop.2016
  •  Nóżka Kazimierz, Zanim wyjedziesz w Bieszczady, Kraków 2019
  •  Oliwińska - Wacko Anna, I szedł na święte kraju werbowanie: Opowieść o żołnierzu Józefie Gwoździańskim z Kożuchowa, Rzeszów 2019
  •  Orłowicz Mieczysław, Ilustrowany przewodnik po Galicyi, Krosno 2019
  •  Orłowski Stanisław, Na bieszczadzkich obwodnicach, Rzeszów 2008
  •  Orłowski Stanisław, Urlop w bieszczadach. Przewodnik turystyczny dla zmotoryzowanych, 9 tras wycieczkowych, szczególowe mapy, atrakcje ciekawostki, Kraków 2022
  •  Powiat Jasielski, Krosno 2012
  •  Przystaś Kazimierz, Markuszowa, Kraków 1992
  •  Rzeszów, Krosno 2012
  •  Sowa Stanisław, Szlakiem cudów Podkarpacia, Rzeszów 2018
  •  Stachyrak Jan, Przy zamku Kamieniec, Krosno 1997
  •  Strzyżów, Strzyżów (B.R.)
  •  Szarek Jacek, Dzikie Bieszczady, Rzeszów 2012
  •  Turystycznym szlakiem Strzyżowa. Praktyczny przewodnik po ścieżkach pieszo - rowerowych, Strzyżów 2019
  •  W dorzeczu Wisłoka i Wisłoki, Kraków 2013


HISTORIA: 


  •  Almanach podkarpacki 2000 , Rzeszów 1999
  •  Basak Waldemar, Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie, Krosno 2010
  •  Bącal Bartosz, Twierdza Hitlera, Frysztak 2005
  •  Bochonowska Maria, Kresy. Historia. Wspomnienia. Literatura. Sanktuaria. Błogosławieni i Święci, Kraków 2021
  •  Bohaterskie wsie, Rzeszów 1984
  •  Bosak Alina, Grzebyk Katarzyna, Sekrety Rzeszowa, Łódź 2019
  •  Brzoza Danuta, Piękoś Elżbieta, Petka Zenon, Ocalone wspomnienia. II wojna światowa w pamięci mieszakńców Szufnarowej, Krosno 2019 
  •  Chuchla Antoni, Niebylec i okolice w starej fotografii, Niebylec 2010
  •  Chuchla Antoni, Grzebyk Katarzyna, Tajemnice okolic Niebylca, Niebylec 2022
  •  Ciciora Jakub, Moje wspomnienia, Krosno 2008
  •  Czekal Stanislaw Franciszek, Pomiedzy złem a złem. Opis zycia w Polsce pod niemiecką i sowiecką okupacją, Krosno 2019
  •  Daraż Zdzisław, Zawierucha nad Sanem, Rzeszów 2006
  •  Domino Zdzisław Sylwester, Babica - ta ziemia nie jest nam obca, Babica; Rzeszów 2010
  •  Dudek Joanna, Monografia parafii Gogołów, Krosno 2003
  •  Dzianott Dominik, Chciałbym tu mieszkać. Dzianottowie w Lubli, Rzeszów 2022
  •  Frąckowiak Alina, Wilki i owce moje żubracze,Krosno 2022
  •  Fortyfikacja europejskim dziedzictwem kultury T. 15, Warszawa 2008
  •  Fortyfikacje, Warszawa 2015
  •  Gaweł Barbara, Krajobraz po życiu: śladami Galicji: opowieść o ludziach i miejscach, Gliwice 2019
  •  Gliński Rudolf, Martyrologia wsi rzeszowskiej, Warszawa 1974
  •  Grzywacz - Świtalski Łukasz, Z walk na Podkarpaciu, Warszawa 1971
  •  Historia farmacji w Polsce południowo-wschodniej…, Rzeszów 2006
  •  Jasło na przełomie II i III tysiąclecia, Jasło 2006
  •  Jaworek Rafał, Zatarte ślady przeszłości, Krosno 2018
  •  Kluska Adam, Opowieści, podania i legendy Ziemi Strzyżowskiej, Krosno ; Strzyżów 2005
  •  Kluska Adam, Przed i po powstaniu parafii Rzymsko-Katolickiej w Gliniku…, Strzyżów 2006
  •  Kluska Adam, Strzyżów: na widokówce, pocztówce, fotografii dawnej i współczesnej, Strzyżów 2005
  •  Kluska Adam, Społeczne Muzeum Regionalne…, Strzyżów-Tuchów 2005
  •  Kluska Adam, Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzyżowskiej, Strzyżów; Tuchów 2007
  •  Konieczkowski Roman, Akowskie krzyże, Bielsko - Biała 1997
  •  Konieczkowski Roman, Strzępy wspomnień, Warszawa 1986
  •  Kotula Franciszek, Miasteczko, Rzeszów 1981
  •  Kotula Franciszek, Tamten Rzeszów czyli Wędrówka po zakątkach i historii miasta, Rzeszów 1985
  •  Krężel Janusz, Szare Szeregi na Rzeszowszczyźnie, Mielec; Rzeszów 1987
  •  Kutaś Paweł, Cmentarze z I wojny światowej w powiecie gorlickim: przewodnik, Zakrzów 2015
  •  Lubojemska Barbara, Frysztak , Krosno 2001
  •  Ludzie, miejsca, wydarzenia…, Krosno 2007
  •  Macek Zofia, Hitlerowski obóz pracy przymusowej w Szebniach, Szebnie 2013
  •  Malczewski Jan, Dzieje Rzeszowa do roku 1914, Rzeszów 1985
  •  Malczewski Jan, Dzielnice Rzeszowa obecnie, niegdyś przedmieścia i wsie podmiejskie, Rzeszów 1989
  •  Malikowski Janusz, Zamykam oczy i widzę...! Gogołowskie obrazy i historie z mojego dzieciństwa i wczesnej młodości, Gogołów 2020
  •  Marcinkowski Karol, Krwawe nieszpory we Frysztaku, Filadelfia 1983
  •  Marszałek Edward, Bieszczady opowieści lasu i ludzi, Krosno 2022
  •  Midura Emil, Historia parafii Gogołów (1939-1945), Krosno 2008
  •  Młodość zdeptana lecz nieujarzmiona, Rzeszów 1999
  •  Modrzejewski Józef, Akowcy na Podkarpaciu, Brzozów 1990.
  •  Myszka Agnieszka, Toponima powiatu strzyżowskiego, Rzeszów 2006
  •  Nabożny Marcin, Duszpasterze i duszpasterstwo w parafii Lubla…, Lubla 2008
  •  Nabożny Marcin, Lubla, Informator historyczno-turystyczny, Krosno 2009
  •  Nowak Daniel, Krzysztof - opracowanie i wstęp, Indeks właścicieli i użytkowników nieruchomości Cyrkułu Dukielskiego w latach 1785-1789 na podstawie Metryki Józefińskiej. Miejscowości cyrkułu dukielskiego A-Ł, Krosno 2019
  •  Nowak Daniel, Krzysztof - opracowanie i wstęp, Indeks właścicieli i użytkowników Cyrkułu Dukielskiego w latach 1785 - 1789 na podstawie Metryki Józefińskiej. Miejscowości cyrkułu dukielskiego M-Ż, Krosno 2019
  •  Nowakowski Józef, Akowskie tematy ( Placówka AK Strzyżów - Śliwa 88B), Strzyżów 2006
  •  Oliwińska - Wacko Anna, Dzieje Czudca, Rzeszów 2010
  •  Organ Michał, Śladami Zamieszańców, Rzeszów 2019
  •  Orłowski Stanisław, Tołhaje czyli zbóje w Bieszczadach, Rzeszów 2010
  •  Ostasz Grzegorz, Podziemna Armia Podokręg AK Rzeszów, Rzeszów 2010
  •  Ostasz Grzegorz, Zrzeszenie ''Wolność i Niezawisłość '', Rzeszów 2000
  •  Ostaszewska Aniela, Dziennik Klimkówka, Klimkówka 2016
  •  Patryn Maria, Strzyżów jaki pamiętam, Strzyżów 2009
  •  Pawłusiewicz Józef, Na dnie jeziora, Krosno 2020
  •  Pieradzka Krystyna, Na szlakach Łemkowszczyzny, Krosno 2012
  •  Piętniewicz Józef, Z przeszłości Frysztaka, Frysztak 2005, 2015
  •  Pilarz Barbara, Pstrągowa - nasza mała ojczyzna, Rzeszów 2004
  •  Pitera Władysław, Wspomnienia z dawnych lat, Strzyżów 1992
  •  Pomprowicz Stanisław, Krosno pod okupacją hitlerowską 1939-1944, Krosno 2002
  •  Pomprowicz Stanisław, Wsie nad Wisłokiem, Krosno 1999
  •  Potocka Anna, Mój pamiętnik, Krosno 2021
  •  Potocki Andrzej, Po tak wielu zostało tak niewiele: Żydzi w podkarpackiem, Rzeszów 2019
  •  Potocki Andrzej, Żydzi w Podkarpackiem, Rzeszów 2004
  •  Prokopowicz Jan, W służbie Bogu, ojczyźnie i bliźnim, Rzeszów 2010
  •  Prokopowicz Jan, Zagłada i gehenna ocalenia, Rzeszów 2015
  •  Przyczynki do historii Frysztaka, Frysztak; Tuchów 2010
  •  Rocznik Niebylecki, Niebylec 2013
  •  Rocznik Niebylecki Tom 3, Niebylec 2015
  •  Rocznik Niebylecki Tom 4, Niebylec 2016/2017
  •  Rocznik Niebylecki  Tom 7, Niebylec 2021/2022
  •  Rusek Zofia, Społeczność żydowska w dawnym Strzyżowie i okolicy, Strzyżów 2007
  •  Ruś krośnieńska, Węglówka 2013
  •  Sagan Franciszek, Podokręg Armii Krajowej Rzeszów, Rzeszów 2009
  •  Sarna Władysław, Opis powiatu jasielskiego, Jasło 1995,2003
  •  Sarna Władysław, Opis powiatu krosnienskiego pod względem geograficzno - historycznym, Krosno, 2020
  •  Sarna Władysław, Opis powiatu jasielskiego pod względem geograficzno - historycznym, Krosno, 2020
  •  Schrony kolejowe Stępina - Cieszyna, Strzyżów; Warszawa 2000
  •  Skok Gerard, Wilcze legowisko, Olsztyn 1973
  •  Stanisławczyk Agnieszka, Kaplica grobowa Mycielskich w Wiśniowej, Wiśniowa - Krosno 2011
  •  Studia nad dziejami Strzyżowa i okolic, Rzeszów 1980
  •  Strzyżowski rocznik muzealny T. 1, Strzyżów 2015
  •  Strzyżowski rocznik muzealny T. 2, Strzyżów 2016
  •  Strzyżowski rocznik muzealny T. 3, Strzyżów 2017
  •  Strzyżowski rocznik muzealny T. 4, Strzyżów 2018
  •  Strzyżowski rocznik muzealny T. 5, Stzryzów 2019
  •  Syrek Wiesław, Józef Cieśla '' Topór ''Krosno 2009
  •  Syrek Wiesław, Od łąckich Poręb do Łęk Strzyżowskich, Krosno 2011
  •  Ślady przeszłości, Strzyżów; Rzeszów 2012
  •  Szetela Tadeusz, Dzieje Dobrzechowa , Rzeszów 1981
  •  Szetela Tadeusz, Zarys dziejów Kożuchowa, Rzeszów 1985
  •  Szlak frontu wschodniego I wojny światowej, Rzeszów 2012
  •  Szopa Krzysztof, Parafia Frysztak w latach 1918-1945, Tuchów (B.r.)
  •  Szopa Piotr, Armia krajowa w strzyżowskim, Rzeszów 2009
  •  Szopa Piotr, Zbrodnia katyńska 1940, Warszawa 2010
  •  Szpytma Mateusz, Rodzina Ulmów, Kraków cop. 2014
  • Terlecki Marian Huber, Udział Podkarpacia w powstaniu styczniowym, Krosno 1997
  •  Urban Andrzej, Pamiętnik, Niebylec; Rzeszów 2015
  •  W dolinie górnego Wisłoka i od Rymanowa po Jaśliska, Krosno 2013
  •  Wais Kazimierz, Wspomnienia z pierwszego roku wojny, Krosno 2015
  •  Więcek Zbigniew, Krosno w czasie okupacji hitlerowskiej, Krosno 2008
  •  Winiarski Krzysztof, Kwatera Wodza, Rzeszów 2010
  •  Wnęk Sławomir, Ilustrowany przewodnik po powiecie strzyżowskim na przełomie XIX i XX wieku. Perspektywa plenerów malarskich Wojciech Weissa, Strzyzów 2019
  •  Wysocki Hieronim, Przemówiły stare listy, Krakow 1986
  •  Zabierowski Stanisław, Rzeszowskie pod okupacją hitlerowską, Warszawa 1975
  •  Zabierowski Stanisław, Zamek, Rzeszów 2005
  •  Zahuta Agata, Frysztak i okolice: podróż ze starą fotografią 1, Krosno 2017
  •  Zahuta Agata, Frysztak i okolice: podróż ze starą fotografią 2, Krosno 2020
  •  Żuchowski Adam, Wrocławskie dni, miesiące i lata, Krosno 2010
  •  Wnęk Sławomir, Strzyżów miasteczko, jakich wiele, Rzeszów 2022


KOŚCIÓŁ - RELIGIA:

 

  • Bochonowska Marta, Kresy. Historia. Wspomnienia. Literatura. Sanktuaria. Błogosławieni i Święci, Kraków 2021
  •  Bogdalski Czesław, Błogosławiony Jan z Dukli, Krosno - Dukla 2009
  •  Chuchla Antoni, Kościół naszym domem, Krosno 2017
  •  Chuchla Antoni, Parafia Św. Antoniego w Gwoźnicy Górnej. Tradycja pieszych pielgrzymek,
  •  Gwoźnica Górna-Niebylec 2018
  •  Fąfara Jerzy Janusz, Chasydzi w Leżajsku, Budziwój 2002
  •  Godek Andrzej, Edward, Kronika parafii pw. św. Józefa w Wysokiej Strzyzowskiej do 1995 roku, Lwów - Kraków 2022
  •  Grzebień Ludwik, Dzieje parafii w Niewodnej, Rzeszów 2003
  •  Jachymczak Mariusz, Święty Szymon z Lipnicy, Lipnica Murowana 2022
  •  Kapusta Wojciech, 550 lat Bernardynów w Przeworsku, Przeworsk 2015
  •  Kozdrój Wacław, Parafia w Tarnowcu, Krosno 2017
  •  Kościół w Gogołowie pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Krosno 2022
  •  Maraj Magdalena, Okruchy wiary, Rzeszów 2016
  •  Moskwa Kazimierz, Cmentarzyska Łużyckie w Rzeszowskiem, Kraków 1963
  •  Moskwa Kazimierz, Prasłowiańskie cmentarzyska Łużyckie w Rzeszowskiem, Kraków 1996
  •  Nabożny Marcin, Monografia i kronika parafii i wsi Lubla, Krosno 2022
  •  Petka Zenon, Brzoza Danuta, Książek Małgorzata, Z Maryją zwyciężyliśmy, Szufnarowa 2020
  •  Sanktuaria diecezji rzeszowkiej, Rzeszów 2001
  •  Tomaszewski G., Wójtowicz R., 650 lat wsi i parafii Niewodna, Niewodna 2020


LITERATURA PIĘKNA, POEZJA: 

  •  Bieszczad Zenon, Pisane Bieszczadem, Dwernik 2013
  •  Bochenek Danuta, Rodzina w kręgu słowa, Niebylec 2013
  •  Bo tu wyrosłem, Rzeszów; Frysztak 2009
  •  Czaja Lidia, Tak – życiu, Frysztak 2004
  •  Czarnota Mirosława, Podania, legendy i opowieści z Rzeszowa i okolic, Rzeszów 2006
  •  Dominik Rafał, Bieszczadzkie opowieści. Siekierezady, Rzeszów 2020
  •  Dominowska Agnieszka, Ukryć się w wiersz, ukryć się w zieleń, Rzeszów 2014
  •  Dziedzictwo. Autorski Zeszyt Poetycki, Rzeszów 2020
  •  Dziedzictwo: pamięci Juliana Przybosia (1901-1970), Rzeszów - Krosno 2020
  •  Górska Zdzisława, Atlantycka huśtawka, Rzeszów 2006
  •  Górska Zdzisława, Odlatuje czas, Tuchów 2012
  •  Górska Zdzisława, Pęknięcia, Rzeszów 2016
  •  Górska Zdzisława, Ponad czasem, Rzeszów 2014
  •  Górska Zdzisława, Przylądki mojej nadziei, Krosno-Strzyżów 2010
  •  Górska Zdzisława, Spacer po śladach dni, Rzeszów 2016
  •  Górska Zdzisława, Ulotność, Rzeszów 2019
  •  Górska Zdzisława, Warto być, Tuchów 2007
  •  Górska Zdzisława, Zawirowania, Rzeszów 2020
  •  Gugała Andrzej, Na wysypisku słów, Strzyzów 2023
  •  Jarecka Jola, Wyszymory i inne bieszczadzkie stwory, Rzeszów 2021 
  •  Kluska Adam, Amatorski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca w Gliniku …, Glinik Zaborowski 2007
  •  Kluska Adam, Życiowe przemyślenia, Staszów; Zagnańsk 2004
  •  Kłaczyński Włodzimierz, Wronie pióra, Warszawa 1987
  •  Kotula Franciszek, Pojedynek z diabłem, Rzeszów 1988
  •  Łyp Mieczysław Arkadiusz, Sztambuch współczesny wiersze 2019-2020, Rzeszów 2020
  •  Maguder Franciszek, Gościna i inne utwory, Rzeszów 2013
  •  Mularski Mieczysław, Dusza w błękitach , Lublin 1994
  •  Mularski Mieczysław, Kwitnące osty, Rzeszów 1984
  •  Mularski Mieczysław, Wszechmocne żyto, Rzeszów 1994
  •  Mularski Mieczysław, Z Ojczystych pól, Rzeszów 2004
  •  Nowak Stanisław Aleksander, Galycyanie, Warszawa 2016
  •  Papuźinska Joanna, Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie, Warszawa 2022
  •  Pietrasz Edyta, Moje nocne czuwania, Rzeszów
  •  Piszę obraz, Strzyżów (B.R.)
  •  Potocki Andrzej, Księga legend i opowieści bieszczadzkich, Rzeszów 2014
  •  Potocki Andrzej, Legendy bieszczadzkie dla dzieci, Rzeszów 2017
  •  Potocki Andrzej, Legendy bieszczadzkie dla dzieci, Rzeszów 2020
  •  Potocki Andrzej, Majster bieda czyli zakapiorskie Bieszczady, Rzeszów 2004
  •  Potocki Andrzej, Polsko - Ruski Beskid. Legendy i opowieści, Rzeszów 2022
  •  Potocki Andrzej, Przygody bieszczadnika Bumcyka, Rzeszów 2021
  •  Przyboś dzisiaj, Rzeszów 2017
  •  Rygiel Zygmunt, Opowieści bieszczadzkiego leśnika, Krosno 2020
  •  Serce Polskie. Wybór opowiadań i nowel legionowych z lat wielkiej wojny, Krosno 2015
  •  Sułkowska Anna, Podania i legendy pstrągowskie, Gorzyce - Kraków 2021
  •  Świszcz Beata, Szesz prawd, Krosno 2023
  •  Trześniowski Zbigniew, Księża Góra, Rzeszów 2005
  •  Trześniowski Zbigniew, '' Od Rzeszowa . . .'' Rzeszów 2008
  •  Tulik Jan, Legendy Krosno i okolice, Rzeszów 2009
  •  Tulik Jan, Legendy, Rzeszów 2009
  •  W kręgu słowa, Strzyżów 2020
  •  Wiersze z Rzeszowskiego, Lublin 1974
  •  Wojnar Tadeusz, Cztry pory wiersza, krosno 2023
  •  Wyrośli z pokoleń, Rzeszów : Strzyżów 2013
  •  Zahuta Agata, Lemoniadowe deszcze, Krosno 2022
  •  Zieliński Wiesław, Bagno, Rzeszów 2011
  •  Związek Literatów Polskich ( 1983- ). Nasi pisarze, Rzeszów 1987
  •  Żbikowska Lucyna, Intymnie i sekretnie, Rzeszów 2017
  •  Żbikowska Lucyna, Męstwo i miłosierdzie, Rzeszów 2016
  •  Żuchowski Adam, Ballady, limeryki i inne wierszyki, Rzeszów 2014
  •  Żuchowski Adam, Ballady spod Grap, Rzeszów 2011
  •  Żuchowski Adam, Chwila za chwilą, wraz z biegiem rzeki, Rzeszów 2015
  •  Żuchowski Adam, Dziewczyna i Tatry, Rzeszów 2014
  •  Żuchowski Adam, Fraszki, bajki, ballady …, Tuchów 2010
  •  Żuchowski Adam, Górą, doliną, leśną ścieżyną, Rzeszów 2013
  •  Żuchowski Adam, I znowu minęło lato, Rzeszów 2015
  •  Żuchowski Adam, Idzie se nocka, mo ciemne ocka, Rzeszów 2017
  •  Żuchowski Adam, Jednokonną furką przez świat, Rzeszów 2017
  •  Żuchowski Adam, Kolędy, wiersze i pastorałki, Rzeszów 2017
  •  Żuchowski Adam, Krajobrazy, Rzeszów 2011
  •  Żuchowski Adam, Między wzgórzami, serca doliną, Rzeszów 2015
  •  Żuchowski Adam, My, grotołazi, Rzeszów 2018
  •  Żuchowski Adam, Na berdach zbierane, Sanem opasane, Rzeszów 2012
  •  Żuchowski Adam, Na srebrnej, pajęczej strunie, Rzeszów 2013
  •  Żuchowski Adam, Najbliższe sercu góry. . ., Rzeszów 2015
  •  Żuchowski Adam, Opowiadania . . . wyssane z palca, Rzeszów 2014
  •  Żuchowski Adam, Opowiadania . . . wyssane z palca drugiej ręki, Rzeszów 2016
  •  Żuchowski Adam, Opowieść dziadka o trzech szufladkach, Rzeszów 2016
  •  Żuchowski Adam, Osobiste bajeczki, Rzeszów 2011
  •  Żuchowski Adam, Piosenki znad Wisłoka i frysztacki alfabet, Frysztak 2007
  •  Żuchowski Adam, Pióro wiosną: jak liść przydać dłoni, a jesienią, gdy spadają, nie uronić!, Rzeszów 2018
  •  Żuchowski Adam, Pisane o zmierzchu, Rzeszów 2014
  •  Żuchowski Adam, Prosto z plecaka, Rzeszów 2013
  •  Żuchowski Adam, Sam na sam z nutą... a i pod batutą, Rzeszów 2021
  •  Żuchowski Adam, Sierpnia chwile niektóre kreślone frysztackim piórem, Rzeszów 2017
  •  Żuchowski Adam, Spojrzeć na Tatry, a i wspomnieć o nich, Rzeszów 2021
  •  Żuchowski Adam, Stary człowiek i Tatry, Rzeszów 2012
  •  Żuchowski Adam, Świstacze nutki, Rzeszów 2011
  •  Żuchowski Adam, Tatrzańskie, jaskiniowe lata, Rzeszów 2019
  •  Żuchowski Adam, To chwast jeno przydrożny..., Rzeszów 2018
  •  Żuchowski Adam, To miasteczko na wzgórzu z rzeką Wisłok w dolinie, Rzeszów cop . 2011
  •  Żuchowski Adam, Trochę mierzwy po żniwach, Rzeszów 2016
  •  Zuchowski Adam, W godzinę grzmotu... wierszem sie otul, Rzeszów 2021
  •  Żuchowski Adam, Wędkarskie wspominki (wyblakłym atramentem spisane), Rzeszów 2019
  •  Żuchowski Adam, Wiatrem - jak kłos w polu siane, powrósłem tomiku związane, Rzeszów 2017
  •  Żuchowski Adam, Wiersze zbierane po drogach, Rzeszów 2016
  •  Żuchowski Adam, Wykopalisko, Rzeszów 2016
  •  Żuchowski Adam, Wykopki i zniwa - w jesieni tak bywa, Rzeszów 2020
  •  Żuchowski Adam, Wysypisko, Rzeszów 2019
  •  Żuchowski Adam, Z dalekiej, a tak bliskiej sercu Krainy..., Rzeszów 2019
  •  Żuchowski Adam, Z Wisłoka wyłowione..., Rzeszów 2019
  •  Żuchowski Adam, Za wierszem wiersz, Rzeszów 2014
  •  Żuchowski Adam, Znów kilka wierszy..., Rzeszów 2019



NAUKI SPOŁECZNE, GOSPODARKA, POLITYKA: 

  •  4 żywioły. Turystyka aktywna w Podkarpackiem. Rzeszów 2012
  •  Daraż Zdzisław, Z kresowych stanic, Rzeszów 2008
  •  Łuczaj Łukasz, W dziką stronę, Krosno 2010
  •  Pietrzkiewicz Adam, Policja Państwowa regionu krośnieńskiego okręgu lwowskiego, Krosno 2019
  • Przegrana wojna. Konflikt na Ukrainie, beneficjenci i bankruci, Wrocław 2022
  •  Przystaś Kazimierz, Spółdzielczość na Pogórzu Strzyżowskim, Strzyżów 1998
  •  Strategia rozwoju powiatu strzyżowskiego na lata 2002-2010, Strzyżów 2002 
  •  Tubielewicz Jolanta, Powiat krośnieński, Bydgoszcz 2007
  •  W służbie państwu i społeczeństwu: z dziejów formacji policyjnych na podkarpaciu (1919-2019), Rzeszów 2019



NAUKI STOSOWANE, MEDYCYNA, NAUKI TECHNICZNE, ROLNICTWO,
GOSPODARSTWO DOMOWE, GASTRONOMIA: 

  •  Czarnorzecko – Strzyżowska kraina smaków, Strzyżów 2015
  •  Kluska Adam, Ochotnicza Straż Pożarna w Gliniku Zaborowskim: Glinik Zaborowski 2006
  •  Kulinarne wędrówki po Podkarpaciu cz. 1, Rzeszów 2014
  •  Kulinarne wędrówki po Podkarpaciu cz. 2, Rzeszów 2016
  •  Kulinarne wędrówki po Podkarpaciu cz. 3, Rzeszów 2017
  •  Marszałek Edward, Z dziejów leśnictwa na podkarpaciu, Krosno 2013
  •  Lonczak Józef, Kronika Ochotniczych Straży Pożarnych. Podkarpackie, Rzeszów 2019
  •  Machowski Tomasz, Koleją z Jasła do Rzeszowa, Rybnik 2014
  •  Nicpoń Henryk, Tajemnice Soliny, Rzeszów 2014
  •  Ochotnicza Straż Pożarna Łęki Strzyżowskie, Łęki Strzyżowskie 2002
  •  Petrykowski Roman, Straż Pożarna wczoraj i dziś, Rzeszów 2014
  •  Szlakiem winnic. Winiarstwo i produkty lokalne dawnego Pogranicza Polsko - Węgierskiego,  Krosno 2019
  •  Świstak Zdzisław, Jasielska kolej, Jasło 2016


OŚWIATA - WYCHOWANIE - SZKOLNICTWO:

  •  Chrobaczyński Jacek, Tajne nauczanie na Podkarpaciu; Rzeszów 1987
  •  Kluska Adam, 100 lat szkolnictwa i oświaty na terenie obecnej wsi Glinik Zaborowski, Strzyżów 2011
  •  Lubojemska Barbara, Historia szkolnictwa w Lubli w latach 1595 – 1995, Lubla 1995
  •  Lubojemska Barbara, Zarys dziejów szkolnictwa we Frysztaku 1424-1984, Krosno 2001
  •  Salamon Dorota, Wiesław, Półtora wieku szkolnictwa pod górą Chełm, Krosno 2021
  •  Stodolak Anna, Dzieje Szkoły w Gogołowie, Krosno (B. R.)
  •  Wietecha Violetta, Zaklęci w kamieniu, Strzyżów 2013


ZABYTKI, ARCHITEKTURA, SZTUKA, SPORT:

  •  Biskup Bogdan, Misja Stanisława Śliwy, Rzeszów 2020
  •  Byczek Wojciech, Zamek Odrzykoński, Krosno 2001
  •  Czarnorzecko – Strzyżowska Nutka, Strzyżów (B.R.)
  •  Frodyma Roman, Cmentarze wojenne z I wojny światowej cz.1, Krosno 2015
  •  Frodyma Roman, Cmentarze wojenne z I wojny św. na ziemi Tarnowskiej, Krosno 2006
  •  Frodyma Roman, Galicyjskie cmentarze wojenne T.1, Pruszków 1995
  •  Frodyma Roman, Galicyjskie cmentarze wojenne T.2, Pruszków 1997
  •  Frodyma Roman, Galicyjskie cmentarze wojenne T.3,Pruszków 1998
  •  Gmina Frysztak. Gogołowskie Drzewoludy, Frysztak 2008
  •  Jabłecki Zygmunt, Hodowla koni i sport jeździecki…, Krosno 2015 
  •  Kapusta Wojciech, 550lat Bernardynow w Przeworsku, Przeworsk 2015
  •  Kassak Cezary, Mazgaj Waldemar, 60 lat sportu na Podkarpaciu, Rzeszów 2020
  •  Kocham Cię Polsko!, Warszawa 2008
  •  Krysik Izabela, Mistrz Właduńcio : Władysław Niepokój 1905-1985, Krosno 2023
  •  Kubal Grzegorz, Podróże po architekturze, Rzeszów 2012
  •  Leksykon drewnianej architektury sakralnej województwa podkarpackiego, Rzeszów 2015
  •  Malczewski Jan, Dawne plany, mapy i widoki Rzeszowa, Rzeszów 1985
  •  Marszałek Edward, Lesne ślady wiary, Krosno 2015
  •  Michałowicz – Kubal Marta, Zamki, dwory i pałace województwa podkarpackiego, Krosno 2006
  •  Pałace, dworki Podkarpacia cz. 1, Krosno 2011
  •  Pałace, dworki Podkarpacia cz. 2, Krosno 2011
  •  Petka Zenon, Krzyże i kapliczki w Szufnarowej, Szufnarowa 2012
  •  Piękno użyteczne czy piękno ginące, Łódź 1997
  •  Piórecki Jerzy, Zabytkowe ogrody i parki województwa rzeszowskiego, Bolestraszyce 1996
  •  Polakowski Sylwester, Szlakiem założeń rezydencjonalnych…, Krosno 2013
  •  Ręką dzieło alfabet artystów rękodzielników … Strzyżów 2012
  •  Roman Górka, Krosno 2016
  • Tomaszewski Grzegorz, Wójtowicz Roman, 650 lat Wsi i Parafii Niewodna, Niewodna 2020
  •  Tomkowicz Stanisław, Inwentarz zabytków powiatu jasielskiego, Kraków 2001
  •  Twórcze Podkarpackie, Rzeszów 2012
  •  Witowicz Igor, Kościół Farny w Strzyżowie, Strzyżów 2016
  •  Wybrane kapliczki Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, Dukla 2013
  •  Tomaszewski G., Wójtowicz R., 650 lat wsi i parafii Niewodna, Niewodna 2020


ZWYCZAJE - ETNOGRAFIA - FOLKLOR: 

  •  Bochenek Wiktor, Hej kapela…!, Niebylec 2017
  •  Gałązka Bartosz, Kolędy Podkarpacia T.2, Krosno 2011
  •  Gałązka Bartosz, Kolędy Podkarpacia T.3, Jarosław-Krosno 2012
  •  Gałązka Bartosz, Kolędy regionu krośnieńskiego, Krosno 2004
  •  Gałązka Bartosz, Śpiewy tradycyjne z Szufnarowej, Szufnarowa - Krosno 2021
  •  Haszczak Alicja, Folklor taneczny ziemi rzeszowskiej, Warszawa 1989
  •  Karczmarzewski Andrzej, Świat Bojków, Rzeszów 2014
  •  Kluska Adam, Amatorski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca…, Glinik Zaborowski-Strzyżów 2007
  •  Kotula Franciszek, Po rzeszowskim Pogórzu błądząc, Kraków 1974
  •  Kotula Franciszek, U źródeł, Rzeszów 1983
  •  Petka Zenon, Brzoza Danuta, Wieńce żniwne Rozalii Ząbik, Szufnarowa 2022
  •  Piskorz-Branekowa Elzbieta, Polskie stroje ludowe, Warszawa 2006


         ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 


Archiwalne numery „Gazety Frysztackiej” – 1999 do 2012

http://www.gazeta.frysztak.pl/index_1999.php

        -------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Najnowsze regionalia








-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



























----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


                                            "Zamykam oczy i widzę...! Janusz Malikowski wyd. 2021

                                                 


"Kościół w Gogołowie p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej" wyd.2022

 

 


Dorota i Wiesław Salamonowie „Półtora wieku szkolnictwa pod górą Chełm”

W ostatnim czasie ukazała się książka autorstwa Doroty i Wiesława Salamonów „Półtora wieku szkolnictwa pod górą Chełm”. Pani Dorota pisze: ”Pięć lat temu rozpoczęliśmy realizację projektu, którego pokłosiem jest publikacja książki: „Półtora wieku szkolnictwa pod górą Chełm”. Inspiracją do rozpoczęcia poszukiwań i odkrywania zakurzonych kart historii były opowieści najstarszych mieszkańców: „Tu była szkoła, widziałem jak się paliła. Tu uczyli Korab, Ziomek i Kłakówna. Ludzie już nie pamiętają, a to byli dobrzy nauczyciele”. Nadszedł moment, gdy zadaliśmy sobie pytanie: „Któż to był ten Korab…? Może warto poszukać? Początkowo pragnęliśmy zaspokoić tylko naszą ciekawość, ale uświadomiliśmy sobie, jak niewiele wiemy o nauczycielach sprzed lat oraz o środowisku w którym pracowali. Tak rozpoczęła się praca, w trakcie której swoją cegiełkę dołożyło wielu mieszkańców pamiętających tamten czas. Był to ostatni moment, aby zatrzymać na dłużej obraz świata, którego już nie ma.”
Książka ta to, oczywiście znakomita pamiątka, nie tylko dla obecnych mieszkańców (uczniów), ale i tych, których losy i życie rzuciło często setki, a nawet tysiące kilometrów od rodzinnych stron. Dziękujemy autorom za te okruchy historii, które z taką pasją i zaangażowaniem zebrali i nam je podają. Z wielką przyjemnością zapraszamy do lektury. Książkę można nabyć w Gminnej Bibliotece Publicznej we Frysztaku. Format 215×300 mm, oprawa twarda, szyta, 230 stron.

                ---------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 



 


"Frysztak i okolice. Podróż ze starą fotografią 2".

Ukazała się cz. 2 książki Agaty Zahuty "Frysztak i okolice. Podróż ze starą fotografią”. Autorka we wstępie pisze: „Książka jest kontynuacją pierwszej części „Frysztak i okolice. Podróż ze starą fotografią 1”. Składa się z trzech powiązanych ze sobą rozdziałów: Życie codzienne mieszkańców, Religia i kultura oraz Folklor…”. „Fotografie, sięgają czasów dość odległych i tych bardziej bliskich, często przedstawiają tylko uchwycone mimowolnie chwile, ilustrując życie dawnych mieszkańców tych terenów”. Książka ta to znakomita pamiątka, nie tylko dla obecnych mieszkańców, ale i tych, których losy i życie rzuciło często setki, a nawet tysiące kilometrów od rodzinnych stron. Z wielką przyjemnością zapraszamy do lektury. Książkę można nabyć w Gminnej Bibliotece Publicznej we Frysztaku. Format 210×260 mm, oprawa twarda, szyta, 287 stron.

              --------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
Wypożyczalnia dla Dorosłych Gminnej Biblioteki Publicznej we Frysztaku wzbogaciła się o kilka nowych pozycji dotyczących naszego regionu. Książki – albumy zawierają dużo zdjęć, dokumentów i wspomnień. Zapraszamy do wypożyczania!

    


Rafał Jaworek – „Zatarte ślady przeszłości”

We wstępie autor pisze:  
 „…Zatarte ślady przeszłości” to hołd złożony wszystkim służącym Ojczyźnie, o których niewiele osób już pamięta, wywodzących się często z miejsc znajdujących się tuż obok”…
Na kartach tej książki możemy spotkać m.in. marynarza z zaginionego okrętu ORP „Orzeł”, rolnika – żołnierza września 1939, a następnie armii Andersa, więźnia łagrów. Wiejskiego listonosza, który poszedł na wojnę i zwiedził świat, walcząc za Ojczyznę. Gimnazjalistę będącego w 1918 roku jednym z dowódców obrony Lwowa. Nauczyciela – wybitnego organizatora życia kulturalnego, społecznika i wychowawcę, czy też dawnego urzędnika, który ryzykując życiem, chronił ludzi.”
„…Oddając w Wasze ręce „Zatarte ślady przeszłości” mam nadzieję, że odnajdziecie Państwo na jej kartach postacie bliskie serce, poznacie dzieje swoich przodków, sąsiadów, krajan, a historie, o których tu przeczytacie, wzruszą, zadziwią i być może zainspirują też do szukania własnych śladów przeszłości.

--------------------------------------------------------------------------------



Agnieszka Zielińska, Antoni Chuchla, Robert Godek

„Miejscowości powiatu strzyżowskiego”. Publikacja Samorządu Powiatu Strzyżowskiego z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Ze wstępu:
„ Przedstawiamy Państwu album poświęcony miejscowościom powiatu strzyżowskiego. Czym są nasze miejscowości? Każda z nich ma swój unikatowy charakter i niepowtarzalną historię. Jako mieszkańcy zgłębiamy ich dzieje, jesteśmy dumni z ich zabytków, przywiązani do urokliwych zakątków na ich terenie, związani z pięknym krajobrazem, w którym od wieków są osadzone. Zajmują nie tylko miejsce na mapie i w fizycznej przestrzeni. Czy to ze względu na związane z nimi kolejne etapy naszego życia, czy po prostu jako miejsce zamieszkania, swoją specyfiką i charakterem „mówią” niejako o tym, kim jesteśmy – stały się częścią naszej indywidualnej, rodzimej i społecznej tożsamości…”





Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | GreenGeeks Review