ACADEMICA – Cyfrowa Wypożyczalnia

 
ACADEMICA – Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych
w Gminnej Bibliotece Publicznej we Frysztaku


Darmowa wypożyczalnia Academica umożliwia korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. To dostęp do 3 467 599 publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego.
W systemie Academica czytelnicy odnajdą publikacje nowe, jak również starsze, które nie podlegają już ochronie prawa autorskiego. Duża część zasobów systemu Academica to publikacje chronione prawem autorskim, które legalnie i bezpłatnie dostępne są dla czytelników korzystających z systemu.
Academica rejestruje, m.in. książki dawne i współczesne, gazety i czasopisma, zeszyty naukowe uczelni wyższych, recenzje, artykuły, pocztówki, fotografie, rękopisy, mapy i atlasy. Wśród dokumentów odnaleźć można najnowsze wydania podręczników akademickich, monografii i skryptów, numery fachowych czasopism specjalistycznych, a także teksty źródłowe, literaturę piękną oraz zbiory specjalne.


Ogólne zasady korzystania z systemu Academica w Gminnej Bibliotece Publicznej we Frysztaku:

• Dostęp do systemu Academica możliwy jest wyłącznie na wydzielonym terminalu w Czytelni GBP we Frysztaku przy ul. Ks. W. Blajera 14.
• Bezpłatnej rejestracji czytelników dokonuje bibliotekarz w Czytelni.
• Rejestracja użytkownika w systemie wiąże się ze złożeniem w Czytelni podpisanego oświadczenia, którego wzór stanowi załącznik do Regulaminu użytkownika Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica (do pobrania poniżej).
• Po złożeniu oświadczenia i zarejestrowaniu użytkownika w systemie, czytelnik otrzymuje indywidualne dane dostępowe do systemu. Przy ich pomocy może logować się do systemu Academica na wydzielonym terminalu w Czytelni, a także dokonywać na domowym komputerze rezerwacji wybranych publikacji.
• Logowanie odbywa się przy pomocy przydzielonego czytelnikowi loginu oraz hasła.
• Przed logowaniem na stronie portalu należy wybrać z listy bibliotek: Gminna Biblioteka Publiczna we Frysztaku.
• Publikacja naukowa chroniona prawem autorskim może być udostępniona użytkownikowi, jeżeli nie jest w tym czasie udostępniona lub zarezerwowana przez innego czytelnika.
• Rezerwacji publikacji może dokonywać czytelnik lub bibliotekarz poprzez formularz rezerwacyjny dostępny na stronie academica.edu.pl na wybrane terminy, na najbliższe 14 dni. Zarezerwować można maksymalnie 10 publikacji na 3 dowolnie wybrane dni, w godzinach pracy biblioteki. Jednocześnie korzystać można z 5 publikacji.
• Na terminalu, na którym udostępniane są publikacje, nie ma możliwości pobierania ani drukowania przeglądanych materiałów.
• Szczegółowe zasady korzystania z systemu dostępne są w Regulaminie użytkownika Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica.

Uwaga: Przeglądanie katalogu publikacji dostępnych w systemie Academica, wyświetlanie opisów bibliograficznych dokumentów, sprawdzanie dostępności materiałów oraz czytanie tekstów publikacji, które nie podlegają już ochronie prawnej, dostępne jest na dowolnym komputerze podłączonym do Internetu, bez konieczności rejestracji, pod adresem academica.edu.pl


Kontakt: tel. 17/ 27 77 183, e-mail: biblioteka@frysztak.pl 

Regulamin użytkownika wypożyczalni Academica

academica.edu.pl

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | GreenGeeks Review