niedziela, 18 grudnia 2016

Księgozbiór regionalny

Księgozbiór regionalny wzbogacił się o kilka nowych wydawnictw, m. in. w książce "Kulinarne wędrówki po Podkarpaciu: ludzie, miejsca, potrawy" panie z kół gospodyń z naszej gminy prezentują swoje wypróbowane przepisy. Znajdziemy tu przepis na zalewajkę (KGW Glinik Średni), kaszę parzoną z cebulką lub skwarkami (KGW Kobyle), kapustę zasmażaną i zupę szczawiową (KGW Glinik Górny), smalec domowy (KGW Stępina), dżem brzoskwiniowy (KGW Twierdza), kapuśniaczki (KGW Widacz), naleśniki z serem i smażonymi jabłkami (KGW Pułanki), sakiewki z warzywami (KGW Lubla), a na deser rogaliki drożdżowe na zimno (KGW Glinik Dolny). W książce prezentują się również koła z innych gmin powiatu strzyżowskiego. Książkę można wypożyczyć w GBP we Frysztaku i Filiach .

Stowarzyszenie „Pro Carpathia” wydało publikację „Leksykon drewnianej architektury sakralnej województwa podkarpackiego” zawierającą charakterystykę 256 zachowanych w naszym regionie obiektów sakralnych, m. in. znajdujemy informacje o parafialnym kościele rzymskokatolickim św. Katarzyny w Gogołowie i św. Mikołaja w Lubli. Książka jest dostępna w bibliotece we Frysztaku.