piątek, 15 maja 2015

Spotkanie autorskie z Martą Fox

We wtorek dziewiętnastego maja br. odbyło wyjątkowe wydarzenie.

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną we Frysztaku miało miejsce spotkanie autorskie z panią Martą Fox. Ilość osób, które zgromadziły się w czytelni, zaprzeczyło tezie jakoby czytelnictwo w naszym kraju, przeżywało głęboki kryzys. Okazało się, że literatura potrafi łączyć pokolenia, ponieważ na bohaterkę tego popołudnia w równym napięciu czekali zarówno nastolatkowie, jak również osoby dorosłe. Honorowego gościa uroczyście przywitała Pani Jolanta Zarszyńska, która urzekła pisarkę, przedstawiając ją za pomocą fragmentów jej twórczości.

Wydarzenie było świetną okazją, do zaprezentowania powieści „Zakochaj się mamo”, która jest najnowszą propozycją skierowaną do młodzieży. Starsi czytelniczy mogli zapoznać się z genezą powstania wcześniejszych tytułów z bogatego dorobku pisarki, obejmującego ponad czterdzieści pozycji. Pani Marta chętnie podzieliła się swoimi przemyśleniami o literaturze i sztuce, gdyż pomimo tego, iż należy do osób świadomych swojej wartości, potrafi docenić dokonania innych. Jak sama przyznała nie wyobraża sobie życia bez czytania i nie lubi zamykać swojej twórczości w ściśle określonym nurcie, w związku z czym przekrój dokonań literackich mieszkanki Śląska jest bardzo szeroki. Obok obecnie najbardziej znanych książek dla młodzieży znajdziemy również powieści dla dojrzalszych czytelników, eseje, literaturę faktu, a nawet wiersze. Zdobywczyni odznaczenia Zasłużony dla Kultury Polskiej zaskoczyła słuchaczy odwagą mówienia o swoim podejściu do kwestii wiary i ważnych problemów społecznych. Pisarka sporo miejsca w trakcie opowiadania poświęciła rodzinie, która jest dla niej bardzo ważna.

Na koniec nie zabrakło autografów i wspólnych zdjęć z czytelnikami, co było uwieńczeniem niezwykłego spotkania autorskiego.
Trudno jest jednoznacznie określić Panią Martę Fox. Chyba najprościej jest przyznać, że jest taka, jak książki, które pisze, czyli niezwykła, nieodgadniona, odważna w dążeniu do zamierzonego celu i nieszablonowa, co daje gwarancję, że nawet wierny czytelnik może być w przyszłości wielokrotnie zaskakiwany, otwierając publikacje sygnowane jej nazwiskiem.

Anna Dral

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | GreenGeeks Review