piątek, 3 kwietnia 2020

Józef Wilkoń ambasadorem Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki

Z okazji szczególnej – Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej - organizatorzy Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki opowiadają o kulisach pracy w tym trudnym okresie i o tegorocznych planach.
 Dla nikogo nie jest to czas łatwy i choć bardzo nam żal wielu elementów programu, nad którymi pracowaliśmy od miesięcy, staramy się zachować optymizm i dostosować do obecnej sytuacji  - wyjaśnia Agnieszka Karp-Szymańska, dyrektor programowy wydarzenia - Przygotowania jednak trwają, a autorzy, których zapraszamy do współpracy mówią, że nasz optymizm jest światełkiem w tunelu. Staramy się zarażać nim także wydawców, choć wiemy, że ich sytuacja jest bardzo trudna. Może właśnie przez to, tak cenna jest i będzie promocja literatury, czytania i konkretnych znakomitych twórców. Nie możemy się więc poddawać.
Dlatego właśnie Dzień Książki Dziecięcej chcieliśmy wykorzystać, by podać kilka dobrych wiadomości, których chyba nam wszystkim ostatnio bardzo brakuje:

Pierwsza i dla nas najważniejsza - oficjalnie przedstawiamy ambasadora festiwalu. Józef Wilkoń - artysta książki, malarz, rzeźbiarz i scenograf, jeden z ostatnich – działających nieprzerwanie od lat 60-tych – przedstawicieli Polskiej Szkoły Ilustracji. W dorobku ma ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych, w tym wiele wydanych poza granicami naszego kraju. Mistrz zadeklarował poparcie dla tego międzypokoleniowego projektu, zrealizuje tegoroczny plakat wydarzenia, a jego wystawy będą uroczystymi punktami programu.

Druga - udział w festiwalu potwierdzili do tej pory: Tomasz Samojlik, Agnieszka Frączek, Katrzyna Ryrych, Marianna Oklejak, Agnieszka Mielech, Renata Kijowska, Marcin Kozioł, Pan Poeta, Renata Piątkowska, Tomasz Broda, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Agata Królak, Piotr Socha, Marianna Sztyma, Michał Rusinek, Joanna Fabicka, Agnieszka Tyszka, Natalia Uryniuk, Magdalena Kilarska, Katarzyna Radziwiłł, Ewa Solarz, Barbara Flores i oczywiście Józef Wilkoń.
 Ich sylwetki i twórczość zaczynamy opisywać w naszych mediach mając nadzieję, że będzie to znakomitą inspiracją do wyborów czytelniczych jeszcze przed festiwalem.

Trzecia - uwielbiamy spotykać się z dziećmi (rodzicami, dziatkami) na naszych wydarzeniach, często w przepięknych lub zaskakujących przestrzeniach, jednak jesteśmy też gotowi na działania online. Najważniejszym naszym celem jest pomóc dzieciom odkryć jak cudowną przygodą jest czytanie, doprowadzić je do książek wartościowych, zbieżnych z ich potrzebami. Jest na to wiele sposobów.

Już teraz:
•    od pierwszych dni naszego domowego odosobnienia nagrywamy wraz z twórcami książek
     /https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/czytankinaczasie-autorzy-czytaja-dzieciom/
o cykl krótkich spotkań z autorami, którzy czytają swoje utwory, umilając dzieciom wieczory. Codziennie o 19:00 na profilu FB Festiwalu autorzy zachęcają dzieci do pozostania w domach, do troski o innych, do czytania.
•     https://czasdzieci.pl/konkursy/kon_id,1649,co,opis.htmlzainspirowany twórczością Marianny Sztymy, który zachęca do odkrywania przestrzeni domu na nowo i kieruje uwagę na relacje międzyludzkie, a także przypomina tradycyjną formę korespondencji - pocztówkę.

Co jeszcze:
•    od najbliższego weekendu eksperci „Ostrego Dyżuru Literackiego” - niezwykłej akcji leczącej nietolerancje czytelnicze - będą do dyspozycji dzieci na profilu FB akcji, „lekarze” będą publikować zalecenia kierując uwagę dzieci na książki optymistyczne, o pozytywnych zakończeniach, mówiące o wartości relacji, odpowiedzialności za innych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na seniorów.

A to dopiero początek.

Śledźcie nasze działania na stronach:
•   https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/
  https://www.facebook.com/MiedzypokoleniowyFestiwal/
•   https://www.instagram.com/festiwal_literatury_dzieciecej/

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | GreenGeeks Review