środa, 23 stycznia 2019

Regionalia - nowości

Wypożyczalnia dla Dorosłych Gminnej Biblioteki Publicznej we Frysztaku w ostatnim czasie wzbogaciła się o kilka nowych pozycji dotyczących naszego regionu. Książki – albumy zawierają dużo zdjęć, dokumentów i wspomnień. Zapraszamy do wypożyczania!
Rafał Jaworek
"Zatarte ślady przeszłości"

We wstępie autor pisze:
„…Zatarte ślady przeszłości” to hołd złożony wszystkim służącym Ojczyźnie, o których niewiele osób już pamięta, wywodzących się często z miejsc znajdujących się tuż obok”…
Na kartach tej książki możemy spotkać m.in. marynarza z zaginionego okrętu ORP „Orzeł”, rolnika – żołnierza września 1939, a następnie armii Andersa, więźnia łagrów. Wiejskiego listonosza, który poszedł na wojnę i zwiedził świat, walcząc za Ojczyznę. Gimnazjalistę będącego w 1918 roku jednym z dowódców obrony Lwowa. Nauczyciela – wybitnego organizatora życia kulturalnego, społecznika i wychowawcę, czy też dawnego urzędnika, który ryzykując życiem, chronił ludzi.”
„…Oddając w Wasze ręce „Zatarte ślady przeszłości” mam nadzieję, że odnajdziecie Państwo na jej kartach postacie bliskie serce, poznacie dzieje swoich przodków, sąsiadów, krajan, a historie, o których tu przeczytacie, wzruszą, zadziwią i być może zainspirują też do szukania własnych śladów przeszłości.”
Agnieszka Zielińska, Antoni Chuchla, Robert Godek
„Miejscowości powiatu strzyżowskiego”. Publikacja Samorządu Powiatu Strzyżowskiego z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Ze wstępu:
„Przedstawiamy Państwu album poświęcony miejscowościom powiatu strzyżowskiego. Czym są nasze miejscowości? Każda z nich ma swój unikatowy charakter i niepowtarzalną historię. Jako mieszkańcy zgłębiamy ich dzieje, jesteśmy dumni z ich zabytków, przywiązani do urokliwych zakątków na ich terenie, związani z pięknym krajobrazem, w którym od wieków są osadzone. Zajmują nie tylko miejsce na mapie i w fizycznej przestrzeni. Czy to ze względu na związane z nimi kolejne etapy naszego życia, czy po prostu jako miejsce zamieszkania, swoją specyfiką i charakterem „mówią” niejako o tym, kim jesteśmy – stały się częścią naszej indywidualnej, rodzimej i społecznej tożsamości…”
0 komentarze:

Prześlij komentarz

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | GreenGeeks Review