wtorek, 6 marca 2018

"Znaleźć człowieka w człowieku"

Pierwsza myśl, jaka nasuwa się po przeczytaniu tych słów brzmi : „Żaden problem”. Ale już druga tej pewności nie daje. Pierwsza myśl, jaka nasuwa się po przeczytaniu tych słów brzmi: „Żaden problem”. Ale już druga tej pewności nie daje.
Na filozoficzno-poetyckie spotkanie pod takim właśnie hasłem zaprosiła nas do Biblioteki Publicznej do  Frysztaka Ania Dral i Jej  Gość, poeta, filozof, teolog - pan Konrad Sikora.
Uczestnicy tego spotkania byli świadkami i słuchaczami autorskiej rozmowy Ani z panem Konradem. Wartka, bardzo inteligentna, poruszająca proste, codzienne i bardzo głębokie tematy rozmowa prowadzona przez dwoje młodych ludzi była czymś, co nie tylko zaciekawiło starszych uczestników, ale i młodzież. Tych starszych napawała radością i optymizmem w mądrość, rozsadek i znajomość życia młodych ludzi; tym młodszym dawała przykład, jakim być człowiekiem. I jakimi słowami: kulturalnymi, łagodnymi, wcale nie głośnymi i wulgarnymi świadczymy o tym, że KIMŚ w życiu ważnym jesteśmy. I niekoniecznie poetą. Pan Konrad Sikora nie narzucał swoich utworów do czytania; widać było, że ważniejsza dla Niego jest rozmowa z drugim człowiekiem, a że potrafi to czynić również za pomocą wierszy, to świadectwo Jego dodatkowego talentu. Prowadząca konwersacje, Ania, posiadająca bardzo bogatą wiedzę na temat poety i jego utworów (zresztą spotkanie to jej autorski pomysł i przedsięwzięcie) umiejętnie kierowała rozmową, prowokując poetę do odpowiedzi, filozoficznych rozważań i wspomnień z dnia codziennego. Ta rozmowa – to jakby dydaktyczna sztuka, której byliśmy odbiorcami.
       Wydaje mi się, że to spotkanie, nieco inne od dotychczasowych tego typu spotkań, w swej delikatnej formie (wrażliwość i na drugiego człowieka dawała się odczuć ze strony rozmówców jakimś niewidzialnym przekazem, aparycją, młodością) zachęciła nas do sięgnięcia po utwory pana Konrada
 „Wśród wersów jednak jest coraz
 Mniej człowieka,
A więcej rzeczy.
Biegniemy, nie bardzo wiedząc dokąd.”
                                                   ( Do poezji)
„Lepszych czasów nie będzie,
Gdy będzie szybszy Internet
I darmowe telefony. […]
Lepsze czasy to wciąż możliwość naszych serc,
A nie techniki i wynalazków.
                                  ( Lepsze czasy – z tomiku To tylko woda)

Na zakończenie przytoczę refleksje uczniów klasy siódmej po spotkaniu. Ich słowa są dowodem za to, że Coś w nich zostało; Coś do myślenia zmobilizowało:

 „Uważam, że  spotkanie z poetą było bardzo interesujące. Uczniowie mogli zobaczyć i wysłuchać młodego człowieka, który pisze wartościowe wiersze, przekazujące odbiorcy mądrości życiowe. Autor to człowiek pełen pozytywnej energii, kochający  życie i drugiego człowieka. Polecam zapoznanie się z twórczością poety. (Sylwia Dąbrowska)

„To spotkanie autorskie było bardzo fajne. Podobała mi się stosowana metoda konwersacji i pozytywne nastawienie wszystkich osób uczestniczących w spotkaniu” (Natalia Król)

„W swoich wierszach poeta chce przekazać, jak wielką wartość ma człowiek i otaczająca go przyroda. Spotkanie bardzo mi się podobało, rozmowa była pouczająca, a wierszy bardzo przyjemnie się słuchało” (Kamil Moskwa)

„Uważam, że warto było poświęcić czas na wysłuchanie treści przedstawionych przez autora.
(Ula Karaś)

I jeszcze jedno - jakże proste i wymowne; „Annie się udało” (Iwona Wójcik)

      Gratuluję Ani autorskiego pomysłu i niezwykle ciekawie przeprowadzonego spotkania; podziwiam talent młodego Poety, życząc dalszych sukcesów literackich i licznych czytelników.

                                                                                                      M Filip& uczniowie klasy 7b

  
  


 

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | GreenGeeks Review