czwartek, 2 marca 2017

Międzynarodowy Dzień Pisarzy – 3 marca

Międzynarodowy Dzień Pisarzy – to święto bardzo popularne na świecie. W tym dniu świętować będą pisarki i pisarze na całym świecie. Ustanowione w 1984 r. przez PEN Club – stowarzyszenie pisarzy założone w 1921 r. w Londynie. Zadaniem PEN Clubu miało być promowanie przyjaźni oraz intelektualnej współpracy pomiędzy pisarzami z całego świata.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarzy dziękujemy za wszystkie chwile, które – za sprawą książek – mieliśmy okazję z Państwem spędzić i życzymy wszystkim ludziom pióra, którzy wyrośli w naszej małej Ojczyźnie, by – niezależnie od gatunku, formy, objętości i częstotliwości publikowania – książki Państwa budziły emocje. By irytowały lub niosły ukojenie, by bawiły lub wzruszały, by pozwalały oderwać się od rzeczywistości, lecz – paradoksalnie – rzeczywistość tę lepiej zrozumieć zarazem.
Czytajmy zatem dla przyjemności, dla zdrowia... i dla pisarzy, którzy tworzą przecież z myślą o czytelnikach. Zapraszamy po książki znajdujące się w księgozbiorze regionalnym GBP we Frysztaku i Filiach, które będą nam towarzyszyć na frysztackich ścieżkach życia i pozostaną z nami na zawsze.

Każda znajdująca się tu książka, każdy tom, posiadają własną duszę. I to zarówno duszę tego kto daną książkę napisał, jak i dusze tych, którzy tę książkę przeczytali i tak mocno ją przeżyli, 
że zawładnęła ich wyobraźnią.
                                                                                                                                     Carlos Ruiz Zafón — Cień wiatru


Adam Żuchowski – piewca, Frysztackiej Ziemi.
„Z jego wierszy, tych dotąd opublikowanych, tych zakopanych w szufladach i tych jeszcze nie napisanych, ale już pęczniejących wspomnieniami w zakamarkach serca, powstała cała epopeja naszej małej Ojczyzny. Są uwiecznione cząsteczki naszej krainy – ludzie którzy już odeszli, rozsypane w proch domostwa, bliski sercu biały dworek, park, w którym drzewa umierają stojąc i za którymi serce płacze. Jest jeszcze Wisłok, pierwsza i wierna miłość, rzeka – wspomnienie, rzeka – tajemnica”.
Swoją ukochaną „małą Ojczyznę” autor opisuje w książce: Piosenki znad Wisłoka i frysztacki alfabet(2 009), a także w tomikach wierszy: Osobiste bajeczki (2005), To miasteczko na wzgórzu z rzeką Wisłok w dolinie (2011), Na srebrnej, pajęczej strunie (2013), Pisane o zmierzchu (2014) oraz Między wzgórzami, serca doliną (2015). Dorobek literacki autora to również tomiki wierszy: Świstacze nutki (2011), Ballady spod Grap (2011), Na berdach zbierane – Sanem opasane (2012), Stary człowiek... i Tatry (2012), Dziewczyna i Tatry (2014), Za wierszem... wiersz (2014), Ballady, limeryki i inne wierszyki (2014), tomik wierszy pt. Ukryć się w zieleń, ukryć się w wiersz (2014), który powstał przy współautorstwie Agnieszki Dominowskiej, Wykopalisko (2015), I znów minęło lato... (2015), Kolędy, wiersze i pastorałki prosto ze zgrzebnej kobiałki (2015), Opowieści dziadka o trzech szufladkach (2016), Wiersze zbierane po drogach (2016), Trochę mierzwy po żniwach (2016) to natomiast tomik, który powstał po ostatnim wakacyjnym pobycie autora w rodzinnych stronach. Rok 2017 przynosi nowy tomik wierszy zatytułowany Jednokonną furką przez świat. 
W dorobku literackim profesora są zbiory opowiadań: Górą, doliną, leśną ścieżyną… Opowieści tatrzańskie (2013), Prosto z plecaka. Opowiadania turystyczne (2013), Opowiadania... wyssane z palca (2014), Najbliższe sercu góry... Opowiadania tatrzańskie (2015), Chwila za chwilą, wraz z biegiem rzeki. Opowiadania wędkarskie (2015), Dalej niż daleko (2015), Opowiadania... wyssane z palca drugiej ręki (2016), Ze szczytu w doliny (2016) 

Lidia Czaja – tomik poezji: Tak – Życiu i album poetycki Piszę obraz, w którym poezja Lidii Czai została wzbogacona obrazami strzyżowskiego artysty – malarza Józefa Franczaka.
Jej poezja to afirmacja zwyczajnego życia, które jest niewyczerpalnym źródłem inspiracji i zachwytu nad tym, co pozornie błahe i umyka w natłoku bieżących spraw.
Iwona Górka –  Analiza miłości
Autorka zaprosiła wszystkich do świata, w którym słowo poetyckie towarzyszy w codziennym życiu, pomaga wsłuchiwać się we własne uczucia i pragnienia.Terapeutyczna opowieść Mały nieszczęśliwy człowiek z ADHD wprowadza nas w świat przeżyć i doznań dziecka
z nadpobudliwością psychoruchową, a właściwie z jedną z jej postaci - zespołem ADHD. Czy jest to możliwe, żeby dziecko aż tak odbierało reakcję otoczenia, słowne i bezsłowne sygnały
i rozumiało je jako odrzucenie, wrogość, odebranie akceptacji. Cierpiące dziecko swoim zachowaniem woła do nas dorosłych: "Pomóżcie mi"! To poruszające wołanie z ogromną znajomością rzeczy zbliża do nas autorka, pokazując zarówno problemy, z jakimi spotykają się dzieci z ADHD na swojej drodze, jak i sposoby możliwej pomocy i terapii potrzebne w takiej sytuacji. 
Franciszek Maguder – tomik poezji Gościna
Franciszek Maguder był pedagogiem wymagającym, a w literaturze poszukiwał przede wszystkim odpowiedzi na odwieczne ludzkie pytania o Prawdę, Dobro i Piękno.
Bo tu wyrosłem – 
Frysztackie spotkania z poezją

Na tomik składają się wiersze i piosenki autorów wywodzących się z naszej małej Ojczyzny. W gronie poetów znalazło się 17 autorów, którzy korzeniami sięgają ziemi frysztackiej i odważyli się wyjąć z „szuflady” wiersze prezentując je szerokiej publiczności.
Autorzy tomiku: Ks. Zenon Bieszczad, Janusz Czekajowski, Franciszek Godek, Iwona Górka, Teresa Guzy, Beata Jurasz Kalisztan, Maria Kołodziejczyk, Katarzyna Leszczyńska, Anna Liszcz, Jan Liszcz, Marcin Matuszak, Józefa Mocek, Mieczysław Mularski, Janusz Strzępek, Gabriela Włodyka, Augustyn Ząbik, Adam Żuchowski.
We wstępie Jerzy Janusz Fąfara pisze: Bo tu wyrosłem, tytuł, który jawi nam się jak wspomnienie, jak tytuł monografii, a może piosenki, ballady o tym co TU, o tym co TAM, co we mnie z TAMTEGO miejsca przygnał w moje jak biała kartka papieru przestrzenie, frysztacki wiatr.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | GreenGeeks Review