środa, 12 grudnia 2018

Znaki pamięci. Spotkanie autorskie z Romanem Frodymą.

5 grudnia gościem biblioteki we Frysztaku oraz uczniów Zespołu Szkół w Lubli i Zespołu Szkół w Stępinie był Roman Frodyma, znany w regionie przewodnik turystyki pieszej i górskiej oraz znakarz górskich szlaków turystycznych. Jego pasją jako historyka amatora, są losy cmentarzy wojennych na terenie Galicji. Dzięki zebranej dokumentacji uratował wiele z nich od zapomnienia. W tej dziedzinie jest niewątpliwym znawcą i jednym z niewielu tak oddanej tej sprawie. Poświęcił jej szereg publikacji a przewodnik „Cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej w rejonie Beskidu Niskiego oraz Pogórza” był przez długie lata jedynym źródłem wiedzy o cmentarzach. Za swoją działalność odznaczony został Złotym Krzyżem Honorowym Austriackiego Czerwonego Krzyża oraz polskim medalem Komisji Opieki nad Miejscami Pamięci Narodowej. Podczas spotkania z młodzieżą przekazał wiele emocji poprzez piękne słowa ukazujące żołnierski los, nawiązując do wydarzeń z okresu wielkiej wojny. Spore zainteresowanie wzbudziły zdjęcia obrazujące stan cmentarzy, ich architekturę oraz podstawowe zasady założeń cmentarnych. Serdecznie dziękujemy za bezcenną lekcję historii. Cmentarze wojenne powinien być otaczany szczególną czcią i pamięcią pokoleń o tych, którzy odeszli, aby służyć Ojczyźnie. Zatem wypadałoby odwiedzić cmentarze żołnierzy z czasów I wojny światowej, które niejednokrotnie są tuż obok.
„Ojczyzna to ziemia i groby. Narody, tracąc pamięć, tracą życie.” C.K.Norwid