czwartek, 9 listopada 2017

Legendy i fakty - 150 rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego

Na wystawie przygotowanej w Gminnej Bibliotece Publiczne we Frysztaku prezentowane są zbiory biblioteczne przedstawiające komendanta Józefa Piłsudskiego przede wszystkim jako polityka, żołnierza, ale także jako osobę prywatną. Są książki, jest "Światowid" gazeta z 1928 r., dar z rodziny p. Marka Hadro i piękny obraz wykonany haftem krzyżykowym przez p. Michalinę Śliwkę wypożyczony przez rodzinę.
Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie na Wileńszczyźnie w patriotycznej rodzinie. Pierwszy marszałek polski (1920), dwukrotny premier Polski (1926-1928 i 1930). Żołnierz, polityk, Polski Działacz społeczny i niepodległościowy. Był twórcą Organizacji Bojowej PPS, Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej. Od 11 listopada 1918 roku był naczelnym wodzem Armii Polskiej.
Zmarł 12 maja 1935 roku w Warszawie. Ciało zostało pochowane w krypcie św. Leonarda
w Katedrze na Wawelu. Serce spoczęło, zgodnie z testamentem w grobie matki w Wilnie na cmentarzu "na Rossie".